Author Topic: Podaci od minulih godina  (Read 118584 times)

Offline Poseydon

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 509
Podaci od minulih godina
« on: December 21, 2009, 15:25:49 »
Kako doci do podataka tipa temeratura, visina snijega za odredjeni datum ? Konkretno me interesuju podaci zima 1984/1985 godina za Podgoricu i Ulcinj ? Hvala unaprijed

Offline vanja

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 4004
  • 🔵⚪💙⚪🔵
Re: Podaci od minulih godina
« Reply #1 on: December 21, 2009, 15:34:06 »
Posejdon i mene to zanima jer ta zima je kolko se sjecam bila najaca, jos sam tada bio u osnovnu skolu pa nisam siguran dal je to 84. 85. ili 86. godina....mecava u Podgorici i snijeg koji je je presao iz jake kise i padao do nekih 1500h nisam siguran....20 santimetara sa nametima na pojedinim mjestima i do pola metra. Jesam potrefio?

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Podaci od minulih godina
« Reply #2 on: December 21, 2009, 16:59:52 »
Dok je postojala SFRJ, kasnije SRJ i SCG obaveza Saveynog hidrometeorološkog zavoda bila je izdavanje statističkih godišnjaka.
Pretpostavljam da u HMZCG postoje kopije tih godišnjaka.
Vjerujem da biste, ukoliko se obratite, dobili dozvolu da prepišete podatke koji vas interesuju.
Nije isključeno da podaci postoje i u državnom arhivu.

Offline Poseydon

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 509
Re: Podaci od minulih godina
« Reply #3 on: December 21, 2009, 18:41:37 »
@Vanja i ja sam bio dijete tada ali moje sjecanje je malo drugacije. Snijeg je poprskao cini mi se 25.12.1984.izjutra i brzo se rastopio, nakon toga je bilo par vedrih i hladnih dana sve do doceka 1985. Snijeg je poceo negdje oko 03h 1.1.1985. i do negdje 3.-4. padao svakog dana. Onda je opet malo otoplilo, upamtio sam Badnji Dan  i kako se snijeg topi u Pg.Onda za Badnje vece idemo za Ulcinj i tamo nas ceka sitna kisa, Bozic sa kisom,gradom , snijegom,cas jugo cas sjever smuta kako vele primorci u Pg je mislim svo vrijema padao snijeg.Onda 8. januar 1985. gazim znijeg do ispod koljena na 30m od mora.Cini mi se da je zvanicno bilo 20cm u Ulcinju, a 35 ili 40cm u Podgorici i to traje danima....Klini leda vise kao na Zabljaku...
@Admine kome bih mogao da se obratim u HMZCG ?

Offline vanja

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 4004
  • 🔵⚪💙⚪🔵
Re: Podaci od minulih godina
« Reply #4 on: December 21, 2009, 18:51:59 »
@Vanja i ja sam bio dijete tada ali moje sjecanje je malo drugacije. Snijeg je poprskao cini mi se 25.12.1984.izjutra i brzo se rastopio, nakon toga je bilo par vedrih i hladnih dana sve do doceka 1985. Snijeg je poceo negdje oko 03h 1.1.1985. i do negdje 3.-4. padao svakog dana. Onda je opet malo otoplilo, upamtio sam Badnji Dan  i kako se snijeg topi u Pg.Onda za Badnje vece idemo za Ulcinj i tamo nas ceka sitna kisa, Bozic sa kisom,gradom , snijegom,cas jugo cas sjever smuta kako vele primorci u Pg je mislim svo vrijema padao snijeg.Onda 8. januar 1985. gazim znijeg do ispod koljena na 30m od mora.Cini mi se da je zvanicno bilo 20cm u Ulcinju, a 35 ili 40cm u Podgorici i to traje danima....Klini leda vise kao na Zabljaku...

to je ta zima izgleda posejdone...pricao sam o njoj na starom forumu...mislim da je tada Crnu Goru a i Podgoricu zahvatio hladni talas . Mjesec dana se snijeg zadrzao u Podgorici. Nevjerovatno je bilo. Pamtim taj snijeg i po tome sto se tada u kino Kultura davao film ET vanzemaljac :)))

Offline Poseydon

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 509
Re: Podaci od minulih godina
« Reply #5 on: December 21, 2009, 20:04:54 »
Ehee ta, ta zima :)

Madjo

  • Guest
Re: Podaci od minulih godina
« Reply #6 on: December 25, 2009, 08:54:55 »
Evo link http://docs.lib.noaa.gov/rescue/data_rescue_yugoslavia.html meteoroloski godisnjaci za citavu SFRJ,u pdf formatu

Offline Poseydon

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 509
Re: Podaci od minulih godina
« Reply #7 on: January 10, 2010, 03:31:36 »
Tek sad ovo vidjeh. Hvala Madjo.
Ima na weather-online podataka i sugestija da odradi na HMZ slicno ili bolje. Dati smo bitniji sami sebi no englezima.
http://www.weatheronline.co.uk/cgi-bin/aktframe?TYP=temperatur&KEY=OG&LANG=en&ART=tabelle&JJ=xxxx&SORT=2&INT=24

Offline Cirius

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3704
Re: Podaci od minulih godina
« Reply #8 on: January 18, 2010, 10:06:01 »
Sjeca li se neko snijega u Pg, zima 2001/2002. ?  (vjerovatno je cijela juzna regija dobila jorgan, kad je ovamo palo ... )  Cini mi se da je dobar snijeg pao tada, i to u decembru !  Nemam nikakve cifre o tome, nisam ni siguran 100%, ali mi se cini da je to tada bilo ....

Offline Miloš

  • Moderators
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 5688
Re: Podaci od minulih godina
« Reply #9 on: January 18, 2010, 13:39:52 »
Meni ta zima nešto i nije ostala u sjećanju, za razliku od zime 1999./2000. koja je u Baru donijela dva snijega, prvo 21. decembra, a zatim i 24. januara. Iako sam imao 10 godina, sjećam se kao da je juče bilo.
Ovaj prvi snijeg je bio potpuno nenajavljen. U ranim jutarnjim satima je uz olujnu buru kiša prešla u susnježicu, a zatim i u snijeg koji je padao do kraja dana. Palo ga je dovoljno da se sve zabijeli, ali nije bilo više od 3cm.
Drugi snijeg je bio najveći koji pamtim u Baru. Mislim da je službeno zabilježeno 7cm, mada ga je po mom sjećanju bilo znatno više, makar 15cm u mom dijelu grada. Tada je pao snijeg u većem dijelu Crne Gore, i sjećam se da ga je HMZ najavio dan unaprijed.
Od tada u Baru nije pao pravi snijeg. Najveći je bio u februaru prošle godine, kada je jedva 1cm palo, dok one čuvene zime 2005. godine samo nakratko bio zabijelio jedno jutro.
Bilo bi dobro kada bismo nabavili makar neke podatke od tih godina.

Madjo

  • Guest
Re: Podaci od minulih godina
« Reply #10 on: January 18, 2010, 14:56:51 »
Ja imam samo podatke sa http://www.meteo.co.me/arhiva/snow/  od polovine 2006. godine.
Bilo je puno snjegova kojih se sjecam ali tacno vremenski ne znam.

Offline Miloš

  • Moderators
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 5688
Re: Podaci od minulih godina
« Reply #11 on: January 30, 2010, 20:39:20 »
I ne saznadosmo može li se kako doći do podataka od tih prethodnih godina. Mene najviše zanima 24. januar 2000., jer koliko me sjećanje služi, tada je pao najveći snijeg u Baru od kad ja ugledah ovaj svijet. Konkretno me najviše zanimaju visine snijega u 06 i 18UTC, kao i količina padavina, Tmax i Tmin. Tada još uvijek nisam imao ni kompjuter, a kamoli internet... :)
Ono do čega sam uspio doći je sinoptička situacija i temperatura na 850mb u noći između 23. i 24. januara. Sudeći po njima, vrlo je moguće da je to bio upravo taj datum:




Offline Miloš

  • Moderators
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 5688
Re: Podaci od minulih godina
« Reply #12 on: January 30, 2010, 21:10:47 »
Nije prošlo ni pola sata kako napisah onu prethodnu poruku, a već nađoh podatke od toga dana na www.ogimet.com :D
Zanimljivo je da sam i ranije tražio na tom sajtu, i da nisam našao.
Evo ono što je najzanimljivije, a to su podaci za jug Crne Gore:

Bar:
23. 01. 2000.
00UTC: nema podataka
06UTC: nema podataka
12UTC: T 14.6°C, padavine (6h) 7mm
18UTC: T 11.3°C, Tmax 14.7°C, padavine (12h) 12mm
24. 01. 2000.
00UTC: nema podataka
06UTC: T -0.7°C, Tmin -0.8°C, padavine (12h) 11mm, snijeg 7cm
12UTC: T 0.3°C, padavine (6h) 5mm
18UTC: T 0.8°C, Tmax 0.9°C, padavine (12h) 6mm, snijeg 9cm
25. 01. 2000.
00UTC: nema podataka
06UTC: T -2.6°C, Tmin -3.0°C, snijeg 7cm
12UTC: T 0.9°C
18UTC: nema podataka
26. 01. 2000.
00UTC: nema podataka
06UTC: T -3.0°C, Tmin -3.4°C, snijeg 3cm
12UTC: T 4.0°C
18UTC: T 0.5°C, Tmax 6.1°C, snijega nema

To je to, što se tiče podataka za Bar. Da ne bih detaljno ispisivao za ostale gradove na jugu, evo podataka o visinama snijega do kojih sam uspio doći:

Herceg-Novi (Igalo): bez snijega
Tivat: bez snijega
Golubovci: 3cm
Podgorica: nema podataka
Ulcinj: 5cm

Prođe okruglo 10 godina, još uvijek se ništa slično nije ponovilo...  :'(

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Podaci od minulih godina
« Reply #13 on: January 30, 2010, 21:38:46 »
Tek sad sam vidio Posejdonov post od prije više od mjesec dana.
Raspitaću se gdje se drže "godišnjaci" koje je nekad publikovao Savezni hidrometeorološki zavod.
Naravno, postoje podaci i u bazi HMZCG no nešto nisam voljan tražiti te podatke od njih bez neke velike potrebe.
Vjerujem da će u dogledno vrijeme biti omogućen on line pristup makar dijelu baze podataka HMZCG.

Offline Poseydon

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 509
Re: Podaci od minulih godina
« Reply #14 on: January 30, 2010, 22:31:40 »
Jedno je sigurno, da li zbog efekta staklene baste, ili pak promjene ugla zemljine rotacije, klimatske promjene  na ovim prostorima su primjetne.

Madjo

  • Guest
Re: Podaci od minulih godina
« Reply #15 on: January 30, 2010, 22:35:26 »
Ili sto se ije vise salame no prije 50 godina pa se vise gasova pusta :D

Offline Cirius

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3704
Re: Podaci od minulih godina
« Reply #16 on: January 30, 2010, 22:38:43 »
Jedno je sigurno, da li zbog efekta staklene baste, ili pak promjene ugla zemljine rotacije, klimatske promjene  na ovim prostorima su primjetne.

Fakat,  samo iz opisa zimskih perioda do unazad par decenija to je vise nego ocigledno ...   Zanimaju me podaci iz HMZ,  koliki je taj porast na nivou Crne Gore ...   Admine, imate li kakav prikaz, grafik ili bilo sta, srednjih temp za poslednjih 30 ili 50 godina, sa pojedinih mjernih mesta iz CG ?

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Podaci od minulih godina
« Reply #17 on: January 30, 2010, 22:44:44 »
To bi pitanje bolje bilo uputiti Branku. No, vjerovatno će biti djelotvornije ako ga ja pitam.
Učiniću to i vjerujem obezbijediti neki grafik.

Offline Cirius

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3704
Re: Podaci od minulih godina
« Reply #18 on: January 30, 2010, 22:58:45 »
To bi pitanje bolje bilo uputiti Branku. No, vjerovatno će biti djelotvornije ako ga ja pitam.
Učiniću to i vjerujem obezbijediti neki grafik.

To bi bilo odlicno ...   ako je na nivou svijeta 0,8'C neki do sada prihvaceni porast, a Mediteran spada u podrucja sa naglasenijim promjenama, moguce je lako da smo mi posli i preko jednog stepena na gore,  sto bi bila velika cifra .. 

Offline Miloš

  • Moderators
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 5688
Re: Podaci od minulih godina
« Reply #19 on: January 31, 2010, 01:14:58 »
Jedno je sigurno, da li zbog efekta staklene baste, ili pak promjene ugla zemljine rotacije, klimatske promjene  na ovim prostorima su primjetne.

Oba efekta su zastupljena, ali ja bih dao prednost ovim "astronomskim faktorima" koje je Milutin Milanković prvi opisao. Naravno, to ne podrazumijeva samo promjenu ugla rotacije (promjena ekscentriteta Zemljine ose), već i smjenu godišnjih doba, kao i precesiju (klaćenje) ose. Jednom riječju, to su faktori koji utiču na promjenu osunčavanja Zemljine sjeverne polulopte. Upravo zbog toga postoje glacijalni i interglacijalni periodi. Vrhunac glacijalnog perioda je ledeno doba. Zadnje je bilo prije nekih 20 000 godina, čini mi se. Mi smo sada, otprilike, na vrhuncu interglacijalnog perioda. A pored interglacijalnih i glacijalnih perioda, postoje i periodi manjih vremenskih razmjera, kao npr. mala ledena doba. Mi smo, istovremeno, i na vrhuncu tog toplog perioda manjih razmjera (oko 50 godina). Pored toga, moramo da uzmemo u obzir i efekat staklene bašte, izazvan konstantim povećanjem CO2 u atmosferi.
Činjenica je da se klima mijenja i da su temperature sve veće, a sad da li je to "globalno zagrijavanje" ili jedan sasvim normalan klimatološki period, mišljenja su različita.

Upravo zbog tog porasta globalne temperature, nešto što je nekada bilo normalno da se dešava svakih par godina (u ovom slučaju snijeg u Baru), sada je prava rijetkost. Dovoljno govori to da su u mojih prvih 10 godina života u Baru pala tri ozbiljnija snijega, a u prethodnih deset nijedan jedini (ako ne računamo neke pokušaje od 1cm i slično...). Zato se rado prisjećam toga dana koji sam opisao u prethodnoj poruci. Samo mi je žao što nisam bio makar malo stariji, i što nije postojala ova moderna tehnologija, kompjuteri, internet i digitalni fotoaparati, pa da to ovjekovječim onako kako zalužuje. Ipak, ostalo je par slika od toga dana. Često ih pogledam i pitam se kad će se opet nešto slično desiti u Baru. Možda, jednoga dana... Eh, rastužih se sad...  :(

Madjo

  • Guest
Re: Podaci od minulih godina
« Reply #20 on: February 06, 2010, 14:51:37 »
Jedno pitanje za Admina:
postoji li neka arhiva iz perioda izmedju dva rata,konkretno mislim na 1929. godinu,da ti znas ? Jesu li u tom peridu vrsena mjerenja u Crnoj Gori?Naravno,ne mislim da cu to naci u elektronskom obliku,ali me interesuju,ako postoje,klimatoloski ili padavinski dnevnici,u originalnom obliku ili kopije,trebalo bi da je to u posjedu HMZ?
  Zima 1929. je po mnogo cemu poznata,kao najhladnija i najsnjegovitija zima u Evropi,a posebno na Balkanu.Ja sam slusao price od jednog djedovog prijatelja,kako je njemu otac pricao da je tada palo 19 pedi snijega u Cetinje!! 19x20cm= 380 cm! :o :o  :-X Svudje je u CG padao snijeg sedmicama,vjerujem i da je PG imala barem metar.Mora se nesto nac iz te godine,makar neka slika ili neko svjedocanstvo....
Ja sam pronasao par slika iz Cetinja iz te zime,al su male i lose.Obratite paznju na gomile na Njegosevoj ulici  :o :o :o

Offline SnowHunter

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3763
Re: Podaci od minulih godina
« Reply #21 on: February 07, 2010, 02:38:44 »
Nevjerovatne fotografije, Mađo!  :o :o :o Da čovjek ne povjeruje!  :o :o :o
Kakva je šteta što nemamo neke ozbiljnije zapise iz tog vremena, moguće je i da ih ima, ali čekaju da budu pronađeni... :D
Mogao bi da ove dvije slike postaviš na temu koja se bavi tom strašnom zimom na Crometeo sajtu http://www.crometeo.net/phpbb/viewtopic.php?f=5&t=4000&start=75
Inače krajem XIX vijeka Pavel Rovinski, ruski istraživač, etnograf, geograf itd je prvi radio meteo mjerenja na Cetinju. Mislim da je njegove knjige objavio CID. U jednoj ima značajan dio posvećen klimi, koliko se sjećam navodi i temperaturne srednjake po mjesecima za Cetinje. Nažalost ja te podatke nemam, ne sjećam se tačno ni za koji i koliki period se odnose, samo onako ovlaš pogledavši sjećam se da su zimske temperature bile niže za nekoliko stepeni od današnjih, čak mi se čini da navodi srednju januarsku od -2°C (uporedi sa skoro +1°C za period 1951-1990, u posljednjih 20 godina vjerovatno i nešto više!!!). U jednom dijelu teksta navodi da na Cetinju redovno padaju metarski snjegovi, ali ono što je još zanimljivije, navodi da istovremeno u Zetsko-Bjelopavlićkoj ravnici napada do pola metra snijega!!! Kad je nešto slično bilo zadnji put?
« Last Edit: February 07, 2010, 02:54:40 by SnowHunter »

Madjo

  • Guest
Re: Podaci od minulih godina
« Reply #22 on: February 07, 2010, 08:33:19 »
Slazem se,slika sigurno ima.Ja sam pretrazivao sve moguce,tako slucajno naleceh na ove dvije.
U Cetinje je poznata ta '29. kao najsnjegovitija,pa '54. iako je rekord od 205 cm bas iz te godine.
Dobro,SH,ipak smo imali velik snijeg 2005.Mislim kada naidje takav obilan hladan talas,da je svejedno jeli +10 ili -10 C.On izruci svoje i to je to. :) Sigurno je u proslosti cesce padao ogroman snijeg,ali ipak ne toliko precesto,jednom u 10-15 god.A neki dobri snjegopadi,do 40-50 cm,su bili normalna pojava.Upravo iz razloga koji si naveo,niza srednja temperatura najhladnijih mjeseci,tj juzina nije bila toliko jaka i topla kao sto je danas kada zna u toku procesa dostici 18-19 cak do 20 C na Primorju.Realno bi bilo ocekivat max na more 10-12 C kada je proces s juga,jedini nacin koji donosi snjegove preko metra.

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Podaci od minulih godina
« Reply #23 on: February 07, 2010, 23:21:10 »
Branko je uslišio molbu i evo prikaza promjene srednjih mjesečnih i sezonskih temperatura u glavnom gradu Crne Gore.

Offline Cirius

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3704
Re: Podaci od minulih godina
« Reply #24 on: February 07, 2010, 23:25:56 »
Hvala !  Bas me zanimalo ovo,  a vjerujem i druge ce ..  odlican prikaz ..