Author Topic: Januar 2010.  (Read 81347 times)

Offline Miloš

  • Moderators
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 5688
Re: Januar 2010.
« Reply #25 on: January 03, 2010, 23:36:32 »
Vjerovatnoća da će pahulja biti u Podgorici od ponedjeljka uveče do utorka ujutru je 90%. Međutim, vjerovatnoću za formiranje ikakvog sniježnog pokrivača ne bih stavljao preko 20%.
Iako će južni vjetar da donese topliji vazduh u prizemnom sloju tek u noći između utorka i srijede, ne treba očekivati sniježne padavine u Podgorici u utorak tokom dana. Razlog je sličan, kao kod prethodnog snijega što je padao prije 15-ak dana. Dakle, već nakon 7h, temperatura na visini od 850mb (oko 1500m) će preći u plus iznad većeg dijela Crne Gore, tako da se već tu gubi prvi preduslov za snijeg.
Odnosno, što se tiče Podgorice, vrlo je moguće da će scenario biti sledeći:
U ranim jutarnjim satima počinje da pada slab snijeg na temperaturi od oko 2°C, koji bi uskoro prešao u susnježicu, a zatim i u kišu koja bi padala na temperaturi između 2 i 5°C.
Što se tiče primorja, nigdje nije isključena mogućnost pahulja, mada mislim da najveće šanse da ih vidi ima Ulcinj. U utorak, tokom dana, bi padala kiša uz umjerenu buru, koja bi u toku noći postepeno okrenula na jak jugo.
Sjutra će sve biti jasnije. :)

Madjo

  • Guest
Re: Januar 2010.
« Reply #26 on: January 04, 2010, 00:56:46 »
Nisam strucan da bih citao karte,mada i oni iz HMZ dosta puta su omanuli,pa se desi da ga bude u PG-u i do 10-ak cm do podne,zna ta juzina da okasni,ipak je sve to ''prognoza''


Zato se i zove prognoza.
Razni prognosticki materijali,pocev od svjetskih pa do nasih,finije rezolucije,su nam dostupni.
E da mi je to bilo nekad...
Proslo je vrijeme kad sam izlazio naizvan da gledam glavice oko Cetinja spusta li se zavjesa s brda,jeli bijela ili transparentna,oce li kisa ili snijeg...Onda pokojnome ðedu krv pij,"oce li ðede obrnut na snijeg" ... Pa kad ga napada 20 cenata do uvece,ja srecan podjem da lezim i zamisljam do ujutro metar.."ako ga noc ufati,eo ga masa $utra" scashe rec ðed.Zaspem,kad ono u neka zla doba cujem gurle kako vardaju,iskocim onako bos na vrata,upalim svijetlo napolje kad ono kisurina..:( Dodje mi da placem.....

E to je bilo nekad.Sad znam sto me ceka tako da se ne nerviram.Istina,ima situacija kad odlucuju nijanse,i tada mi nije svejedno,ali sto je tu je,bitno je da se nesto desava medj oblake.
 

Offline bole

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1883
Re: Januar 2010.
« Reply #27 on: January 04, 2010, 11:06:22 »
Bice zanimljiv vikend.......sta ce se desiti sa ovim zahladnjenjem ? Padavina ove nedelje na pretek ``kisurine``, oce li ostati sto za vikend kad dodje zalad ostaje da vidimo.
Ciklon sara po sjevernom jadranu.....hmm Jugozapad dobitna kombinacija  ;D
« Last Edit: January 04, 2010, 12:07:02 by bole »

Madjo

  • Guest
Re: Januar 2010.
« Reply #28 on: January 04, 2010, 12:41:12 »
Bice bole,red je na snijeg s juga.Odavno nijesam gleda zahladjenje uz obilje padavina s jugozapada.
Sad sam gleda Ec,on je sjajan za vikend.Za dalje nije los,daje padavine i nesto manje hladnoce,ali dovoljno za vise krajeve.
Nema snijega ka s juga.

Offline bole

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1883
Re: Januar 2010.
« Reply #29 on: January 04, 2010, 12:49:56 »
s juga zana sto bi rekli Niksicani da ``zaprca do gu~ca``  :)   mada cini mi se gfs bolji  i u narednom prediodu daje konstantan priliv hladnog talasa sa sjevera
« Last Edit: January 04, 2010, 12:52:02 by bole »

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Januar 2010.
« Reply #30 on: January 04, 2010, 15:18:27 »
Narednih dana biće dobre kiše u slivu Bojane, usled visokih temperatura otopiće se snijeg u planinama u Albaniji što znači povećani priliv vode u korito Bojane. S druge strane jak jugo na Jadranu će donekle podići nivo mora i sprečavati oticanje iz Bojane.
Neće biti baš zgodno za vlasnike restorana i vikendica.

Madjo

  • Guest
Re: Januar 2010.
« Reply #31 on: January 04, 2010, 15:44:27 »
mada cini mi se gfs bolji  i u narednom prediodu daje konstantan priliv hladnog talasa sa sjevera

Jeste,ladniji gfs.On je ladniji uvjek i suvlji,uvjek nesto odudara od ostalih modela.
 Definitivno ec najpouzdaniji za nase krajeve.
Ali s vremena na vrijeme pogledam dugorocne karte gfs-a.

Offline Kimi

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 857
Re: Januar 2010.
« Reply #32 on: January 04, 2010, 17:53:46 »
Bombaaaaa  :D :D :D :D :D


Offline Cirius

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3704
Re: Januar 2010.
« Reply #33 on: January 04, 2010, 18:36:17 »
Sto se padavina tice, i u srijedu i u petak ce ih biti dosta, a i ovaj noviji snijeg ce se topiti ..  bolje bi bilo da Bojana odnese sto vise vode, jer ce, u suprotnom, mjestani imati razlog da strahuju od Skadarskog koliko od Drima sljedecih dana ..

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Januar 2010.
« Reply #34 on: January 04, 2010, 19:35:21 »
Tačno tako. Više vode dolazi nego što Bojana odvodi iz jezera. Moglo bi vrlo nezgodno da bude!

Madjo

  • Guest
Re: Januar 2010.
« Reply #35 on: January 04, 2010, 21:57:22 »
Bojana ce u buducnosti sve vise meandrirati,fluvijalni nanos se nagomilava u njeno relativno plitko korito.Tokom XIX. vijeka i prije,ribari iz Albanije su sirili velike mreze s obale na obalu i tako fatali ribu.Kada je Crnoj Gori pripao Ulcinj i okolina,brojne mreze su zaboravljene,dio propadao od prije,na njih se postepeno fatala "nula" u kombinaciji s organskim muljem,tako da se vremenom nagomilalo puno taloga na dno,posebno na gornji dio rijeke,sto je izazvalo sirenje i usporavanje Bojane koja je ionako "nejaka" zbog male visinske razlike jezero-usce.Vodu koju donese Moraca,Drim i Rijeka Crnojevica,Bojana ne moze da odvede u more istim kubnim proticajem,posebno u zimskom periodu,sto ima za posljedicu periodicno,a postepeno i stalno povecanje povrsine Skadarskog jezera.
Pogledajte na neku kartu Dukljanske drzave koliko je tada manje jezero bilo(mada je tada grubom rukom ucrtavana topografija).Pretpostavlja se da su neki manji srednjevjekovni gradovi ostali pod vodom.

Offline Kimi

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 857
Re: Januar 2010.
« Reply #36 on: January 04, 2010, 22:10:14 »
Bojana ce u buducnosti sve vise meandrirati,fluvijalni nanos se nagomilava u njeno relativno plitko korito.Tokom XIX. vijeka i prije,ribari iz Albanije su sirili velike mreze s obale na obalu i tako fatali ribu.Kada je Crnoj Gori pripao Ulcinj i okolina,brojne mreze su zaboravljene,dio propadao od prije,na njih se postepeno fatala "nula" u kombinaciji s organskim muljem,tako da se vremenom nagomilalo puno taloga na dno,posebno na gornji dio rijeke,sto je izazvalo sirenje i usporavanje Bojane koja je ionako "nejaka" zbog male visinske razlike jezero-usce.Vodu koju donese Moraca,Drim i Rijeka Crnojevica,Bojana ne moze da odvede u more istim kubnim proticajem,posebno u zimskom periodu,sto ima za posljedicu periodicno,a postepeno i stalno povecanje povrsine Skadarskog jezera.
Pogledajte na neku kartu Dukljanske drzave koliko je tada manje jezero bilo(mada je tada grubom rukom ucrtavana topografija).Pretpostavlja se da su neki manji srednjevjekovni gradovi ostali pod vodom.

 :o :o U pravu si Mađo

I ne samo ove 3 reke,u Skadarsko jezero se uliva veći broj reka (i to gledajući Atlas,uopšte nisu male reke,jedna je duga cca 100km) koje dolaze sa Prokletija iz Albanije  :o

cetinje

  • Guest
Re: Januar 2010.
« Reply #37 on: January 04, 2010, 22:48:41 »
Madjo, pitanje da li ce takva prognoza ostati do vikenda? Prije ocekujem razvedravanje uz to zahladjenje

Madjo

  • Guest
Re: Januar 2010.
« Reply #38 on: January 04, 2010, 22:58:19 »
Hehe,u tome je stos.
Dolazi ladan ciklon sa Atlantika,ovaj mu je izvidnica.. Djeste vise pravi cetinjski snjegovi iz mog djetinjstva..Eh.
Rano je za dijagnozu,al karte crtaju duboku tamnoplavu rotirajucu masu koja putuje pod pravim uglom na Jadran i Balkan.Znaci zahladjenje uz obilne padavine sa zapada,jugozapada.Odlicno.

Offline Mladen

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 639
Re: Januar 2010.
« Reply #39 on: January 05, 2010, 00:11:29 »
Kako mene ta vremena nedostaju...
Sjecam se januara 1990 ili 1991., svejedno...
Pocne da pada ubitacno, 3 dana i tri noci pada... Cio dan cistis i sve sto ocistis, za nekoliko sati se ne poznaje... kako bi rekao Andric "svemu oduzme stvarni oblik..."
Bude tiho, samo cujes ljude kako se dozivaju... Auta stanu...
Sve to na temperaturi od -1 do +2... Treci dan snijega oko metar...
A noc, kad prestane snijeg, bude najljepsa, zemlja bijela, a nebo crno...

Madjo

  • Guest
Re: Januar 2010.
« Reply #40 on: January 05, 2010, 18:43:35 »
Evo smijesni accuweather za Cetinje za subotu i nedjelju,saberite koliko snijega daju:
   Sat Jan 9
Breezy and colder with rain and snow
High: 8C
Realfeel: 0C
Winds: SW 26kph
Gusts: 60kph
Rain: 15.49 mm
Snow: 10.16 mm
Ice: 0 mm
------------------
 Overnight
Snow of varying rates in the evening followed by rain and a thunderstorm late
Low: -2C
Realfeel: -9C
Winds: SW 24kph
Gusts: 51kph
Rain: 8.13 mm
Snow: 63.5 mm
Ice: 0mm


   Sun Jan 10
Cold with snow,rain mixed in early in the day
High: 4C
Realfeel: 2C
Winds: WSW 14kph
Gusts: 50kph
Rain: 0.76 mm
Snow: 50.8 mm
Ice: 0mm
---------------
 Overnight
Wet snow
Low: -1C
Realfeel: -3C
Winds: WSW 10kph
Rain: 0mm
Snow: 48.26 mm
Ice: 0mm

Offline Kimi

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 857
Re: Januar 2010.
« Reply #41 on: January 05, 2010, 18:50:25 »
 :o :o :o :o :P

Madjo

  • Guest
Re: Januar 2010.
« Reply #42 on: January 05, 2010, 20:49:53 »
Izgleda da cemo plivat pomalo :D Petak popodne/subota ujutro obilne kisne mase nad Crnu Goru.
 

Offline Poseydon

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 509
Re: Januar 2010.
« Reply #43 on: January 05, 2010, 20:56:19 »
Hehe,u tome je stos.
Dolazi ladan ciklon sa Atlantika,ovaj mu je izvidnica.. Djeste vise pravi cetinjski snjegovi iz mog djetinjstva..Eh.
Rano je za dijagnozu,al karte crtaju duboku tamnoplavu rotirajucu masu koja putuje pod pravim uglom na Jadran i Balkan.Znaci zahladjenje uz obilne padavine sa zapada,jugozapada.Odlicno.

Ovo boldadovano moze biti problem, cini mi se da ovi cikloni nisu dovoljno duboki ???

cetinje

  • Guest
Re: Januar 2010.
« Reply #44 on: January 05, 2010, 21:10:01 »
Sto ocekujete od nedjelje?

Madjo

  • Guest
Re: Januar 2010.
« Reply #45 on: January 05, 2010, 21:59:15 »
@posejdon,nije dovoljno dubok??
Po mene,problem su duboki cikloni Atlantskog porijekla za siguran snijeg.Sto je nizi pritisak u centru ciklona,to je veca povrsina rotirajuce mase.Zato sto je veca,a na sjevernoj polovini zemlje,dje smo mi,okrece se suprotno od kazaljke na sat,stoga vise pokupi za sobom topliji vazduh s juga,logikom fizike ladniji vazduh je blize centru a topliji na rubovima u ovom terminu prema nama.Znaci,mi smo na prednju stranu,topliju stranu ciklona u ovom terminu koji je na kartu dolje.
Po ovoj karti ocekuje nas kisa vec u petak,odmicanjem ciklona prema istoku(nazalost Coamps nema preko 72h,a svidja mi se jedino njegov zoom na nase krajeve) nacemo se u ladnijem dijelu i vjerovatno ce okrenuti na snijeg,makar u vise krajeve.
Ocekujem komentar dragog kolege moderatora cirusa,eksperta za ovakve situacije,da potvrdi novi ciklon.

Offline Kimi

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 857
Re: Januar 2010.
« Reply #46 on: January 05, 2010, 22:01:13 »
Samo da dodam da bilo bolje da centar ovog ciklona prođe što južnije,u tom slučaju pre će dovući hladniji vazduh  :)

Offline Cirius

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3704
Re: Januar 2010.
« Reply #47 on: January 05, 2010, 22:04:03 »
Hehe,u tome je stos.
Dolazi ladan ciklon sa Atlantika,ovaj mu je izvidnica.. Djeste vise pravi cetinjski snjegovi iz mog djetinjstva..Eh.
Rano je za dijagnozu,al karte crtaju duboku tamnoplavu rotirajucu masu koja putuje pod pravim uglom na Jadran i Balkan.Znaci zahladjenje uz obilne padavine sa zapada,jugozapada.Odlicno.

Ovo boldadovano moze biti problem, cini mi se da ovi cikloni nisu dovoljno duboki ???

Nije potrebno da budu previse duboki, samo da zahvate hladnu masu sa zapada, koje ce vjerovatno biti koliko treba.  Normalna putanja bi nam tada odgovarala, ne bi bilo dobro da ciklon ide prema nama iz pravca zapad-jugozapad, idealno da prodje juzno od nas.  Ovog puta ce problem biti u prizemlju koje ce biti jos dosta toplo od juzine, temp po visini ce biti odgovarajuce.

Offline Cirius

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3704
Re: Januar 2010.
« Reply #48 on: January 05, 2010, 22:06:19 »
Hahahah, Madjo tek sad vidjeh, poruke su uletjele dok sam pisao ....   potvrdjujem na volej, i mislim da ce nam se vise svidjeti od Andjelije    :D

Madjo

  • Guest
Re: Januar 2010.
« Reply #49 on: January 05, 2010, 22:09:28 »
Pa nista onda,da nazdravimo za Blagotu od petka.
Zivio Blagota !! ;) :D  (ciruse,vadi onu rakiju)