Agrometeorološki poslovi se u Zavodu za hidrometeorologiju i seizmologiju obavljaju od 1951. godine. Glavne aktivnosti se odnose na prikupljanje, unos i kontrolu podataka sa mreže agrometeorolških stanica, što podrazumijeva:
Obradu, kontrolu i analizu podataka o temperaturama zemljišta, fenologiji i evapotranspiraciji.
Izradu agrometeoroloških informacija, biltena i godišnjaka.
Izradu i pružanje odgovarajućih informacija i usluga po zahtjevu korisnika:
*Izračunavanje meteorološkog indeksa opasnosti od šumskih požara.
*Izradu specifičnih agrometeoroloških informacija i prognoza za pojedina područja.
*Pružanje stručne pomoći korisnicima pri vršenju agrometeoroloških mjerenja.
Kada je agrometeorologija u pitanju Zavod raspolaže sa dvije operativne baze podataka i to: fenološkom bazom sa podacima sa 25 fenoloških stanica i bazom podataka o temperaturama zemljišta sa 11 agrometeoroloških stanica.
Fenološka baza sadrži podatke razvrstane u sedam osnovnih kategorija i to: voćarstvo, vinova loza, ratarstvo, šumsko drveće, biljne bolesti i štetočine, pčelarstvo i opšti poljski radovi.
Baza podataka o temperaturama zemljišta sadrži podatke o temperaturama na sedam dubina: 2, 5, 10, 20, 30, 50 i 100 cm
Klikom na jedan od šest gradova (Bar, Cetinje, Podgorica, Nikšić, Kolašin, Pljevlja) dobićete grafik kretanja Tmax, Tmin i Tsr zemljišta na dubini 5 cm i dnevnu količinu padavina tokom prethodnog mjeseca, a na drugom grafiku srednju mjesečnu temperaturu tla za prethodni mjesec na različitim dubinama, kao i višegodišnje prosjeke za isti mjesec.
AGROMETEOROLOŠKI IZVJEŠTAJ
(Mart 2021.)
Mart 2021.godine je bio nešto hladniji od prosjeka u svim dijelovima zemlje, s tim što je u planinskim predjelima bio praćen i čestim sniježnim padavinama. Pojava slabog do jakog mraza bila je gotovo svakodnevna u većini krajeva, osim na području Podgorice i primorja, gdje se javljao samo slabiji prizemni mraz. Vrijednosti srednje dnevne temperature vazduha su bile ispodprosječne tokom cijelog mjeseca. Do kraja marta, u Podgorici i na primorju su dostigle do oko 10°C, na području Nikšića malo iznad 5°C, dok u ostalim krajevima nijesu prešle 5°C. Kao i vazduh, zemljište je takođe bilo hladnije od prosjeka za ovaj mjesec. U Podgorici i na primorju vrijednosti srednje temperature do dubine od 30cm iznosile su uglavnom od 5 do 10°C, u višim krajevima njene vrijednosti su prešle 5°C samim krajem mjeseca, dok su na planinama i dalje iznosile manje od 5°C. U dominantno hladnijim toplotnim uslovima vazduha i zemljišta od prosječnih za ovaj mjesec, vegetacija je bila aktivna samo u nižim južnim predjelima i na primorju, od kraja marta i na području Nikšića, dok se u ostatku zemlje i dalje nalazila u fazi neprekinutog zimskog mirovanja.
Što se tiče priliva padavina u martu, najviše ih je bilo u drugoj dekadi. U planinskim krajevima padao je snijeg, a u ostalim kiša. U sjevernim krajevima ukupna količina padavina je bila iznadprosječna, a u južnim je iznosila ispod prosječnih vrijednosti. Ocjena uticaja dominantnih toplotnih i uslova padavina u martu na poljoprivredne kulture je da oni nijesu bili negativni, ali da su u značajnoj mjeri onemogućavali ili otežavali izvođenje planiranih poljoprivrednih radova u ovome mjesecu.
EUMETSAT info dan za hidrometeorološke službe zapadnog Balkana, organizovan je virtuelno od strane EUMETSAT-a i Republičkog hidrometeorološkog zavoda Republike Srpske, Bosna i Hercegovina, u saradnji sa Ministarstvom poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, 13-14. aprila 2021.godine.
Danas je u Podgorici ispred JU Zavoda za geološka istraživanja upriličen događaj povodom primoredaje opreme za monitoring voda u okviru projekta EU pod nazivom “Podrška implementaciji i monitoringu upravljanja vodama u Crnoj Gori”.