Zavod za hidrometeorologiju i seizmologiju ZHMS CG

Crna Gora

Aktuelnosti

Poruka Generalnog sekretara SMO

Datum: 22.03.2022.


Izjava Generalnog sekretara SMO Petteri Taalas-a povodom SVJETSKOG DANA METEOROLOGIJE 2022. Rana upozorenja i rana akcija: Hidro-meteorološke i klimatske informacije u službi redukcije rizika od katastrofa

Glavni prioritet Svjetske meteorološke organizacije (SMO) je zaštita života i imovine ljudi, od ekstrema izazvanih vremenom, klimom i vodom. Svakog minuta, svakog dana u godini. Stoga sam veoma srećan što je tema Svjetskog dana meteorologije 2022. “Rana upozorenja i rana akcija”.

Ova tema ističe velike doprinose nacionalnih meteoroloških i hidroloških službi u unaprijeđenju ranih sistema upozorenja. Takođe, ističe vitalni rad zajednice za smanjejnje rizika od nepogoda, u obezbjeđivanju da ta rana upozorenja dovedu do ranih akcija. Ipak, ne možemo biti veoma zadovoljni. Suočavamo se sa brojnim izazovima, posebno u dijelu osiguravanja da rana upozorenja stignu do najudaljenijih mjesta, do onih najugroženijih kojima su potrebna.

Klimatske promjene su već veoma vidjljive kroz vremenske ekstreme u svim djelovima svijeta. Svjedoci smo sve intezivnijih toplotnih talasa, suša i šumskih požara. U atmosferi je sve više vodene pare, koja dovodi do ekstremnih padavina i smrtonosnih poplava. Zagrijavanje okeana, dovodi do sve snažnijih tropskih oluja, a povećanje nivoa mora dodatno povećava uticaj.

Očekujemo da se ovaj negativni trend nastavi. Koncetracije gasova staklene bašte su na rekordnim vrijednostima, zadržavajući klimatske promjene da se nastave i u dekadama koje dolaze, uslovljavajući topljenje lednika i povećanje nivoa mora vjekovima. Pored ublažavanja klimatskih promjena, adaptacija na klimatske promjene je top prioritet. Rani sistemi upozorenja su snažan način za adaptaciju.

Prošle godine SMO je publikovao izvještaj o statistici nepogoda za prethodnih 50 godina. Izvještaj je pokazao da je preko 11.000 nepogoda, povezano sa nepogodama uslovljenim vremenom, klimom i vodom, što je skoro jednako jednoj nepogodi dnevno. Bilo je 2 miliona smrtnih slučajeva ili 15 dnevno.

Broj nepogoda je porastao petostruko u proteklih 50 godina. Takođe su se uvećali i ekonomski troškovi.  Dobre vijesti su da je broj žrtava drastično smanjen. Dakle, bolje nego ikada prije spašavamo živote. Superkompjuteri, sateliti i napretci u nauci su povećali preciznost naših prognoza. Upozorenja na mobilnim telefonima i aplikacije za prognoze, stižu i do najudaljenijih oblasti.

SMO promoviše uticaj-bazirane prognoze: kakvo će vrijeme biti i šta će donijeti. Ovo je jako važno sa aspekta jačanja pripremljenosti i rane akcije raznih korisničkih grupa, koje zavise od vremenskih uslova. Ipak, još dosta ostaje da bude urađeno. Samo polovima od 193 članice SMO-a, imaju razvijene rane sisteme upozorenja na više opasnosti (MHEWS-Multi-hazard Early Warning System). Takođe, postoji velika potreba za jačanje uticaja, baziranih na sposobnosti prognoze velikog broja SMO članica.

Postoje ogromne praznine u osmatračkim hidroloških i meteorološkim mrežama u Africi, nekim djelovima Latinske Amerike i na Pacifiku i Karibskim ostrvima. Ovo umanjuje prognozu, kako lokalno, tako i globalno. SMO je stoga kreirao mehanizam finansiranja, poznat kao SOFF (Sredstva za finansiranje sistematskog osmatranja), kako bi podstakao ulaganje u osnovni sistem osmatranja i popunio praznine u podacima. SMO je implementacioni partner CREWS inicijative (Inicijativa za klimatske rizike i sisteme ranog upozorenja), koja razvija otpornost među ranjivim zemljama i zajednicama.

SMO predvodi novu koaliciju za vodu i klimu, kako bi se više pažnje obratilo na opasnosti uzrokovane vodom i njenom nestašicom. Imamo veoma uspješne programme i projekte o tropskim ciklonima, obalnim plavljenje, poplavama i sušama. U Ženevi smo udružili snage sa UN kancelarijom za redukciju rizika od katastrofa, kako bi se formirao centar izvrsnosti za klimatske promjene i katastrofe.

SMO razvija mehanizam podrške u cilju obezbjeđivanja pouzdanih i autoritativnih informacija za UN humanitarne agencije, kako bi bile u mogućnosti da optimiziraju humanitarnu pomoć prije i nakon katastrofe uslovljene vremenom. Radimo zajedno sa finansijskim institucijama, kao što je Svjetska Banka, Evropska Unija, UNDP, Zeleni klimatski fond, kako bi alocirali više sredstava na servise ranog upozoravanja i osigurali održivost investicija. Naravno, SMO je posvećen Međunarodnoj agendi 2030 o klimatskim akcijama, održivom razvoju i redukciji rizika. SMO vizija je “da ćemo do 2030 godine imati svijet u kome su sve nacije, posebno one najranjivije, otpornije na socio-ekonomske posljedice ekstremnog vremena, voda i drugim događajima iz životne sredine".

Rana upozorenja rade, ali moraju raditi za svakog. Moraju voditi do rane akcije.

Želim vam svima srećan Svjetski dan meteorologije.

Link sa porukom P.Taalas: https://youtu.be/6F85i6nSYqo




MJESEC EDUKACIJE - Pogledajte današnji edukativni video: Vrste i tipovi zemljotresa.
MJESEC EDUKACIJE - Pogledajte današnji edukativni video: Magnituda i intenzitet zemljotresa.
Na Univerzitetu Donja Gorica održan je seminar u okviru ,,Montevitis“ projekta. Seminar je je namijenjen studentima Univerziteta Donja Gorica, kao i ostalim članovima konzoricjuma iz Crne Gore i inostranstva koji su seminar mogli pratiti online.

HMZ Srbije
HMZ Hrvatske
HMZ BiH
HMZ Makedonije

Pristup informacijama

Vodič


Zahtjev

Nautički vodič

Peljar
Popis svjetala
Papirna karta

Putujete?

Prognoza na putevima!

April-2021

Sumrak nad jezerom


Kontakt:
  • IV proleterske 19,
    81000 Podgorica,
    Crna Gora
  • office@meteo.co.me
  • +382 20 655 183
  • +382 20 655 197