Ono što spada u osnovno o meteorologiji jeste i njen razvitak, od prvih pomena, knjiga, instrumenata pa do današnjih modernih dana.
Evo malo priče o istoriji naše nauke.
Prvi put se ime meteorologije pominje otprilike 340. godine prije nove ere. U tom periodu nastala je
meteorologika, filozofska studija o atmosferi toga vremena uključujući sve primijećene pojave i fenomene. Po prvi put bivaju opisani meteorološki elementi, oblaci, vlažnost vazduha, kiša, snijeg, oluje, vjetar, promjene klime ali i mnoge stvari o astronomiji, geografiji i hemiji.
"Znaci vremena" ime je skupa prvih prognostičih pravila izvedenih na osnovu posmatranja i praćenja nebeskih pojava. Napisao ju je Teofrast, starogrčki filozof.
Meteorologija se kao prirodna nauka posmatra tek od kraja XVI vijeka, a koliko joj se nije poklanjalo pažnje pokazuje da poimanje meteoroloških elemenata i pojava kako ih je opisao Aristotel ostaje važeće sve do XVII vijeka.
Rani istraživački period započinje pronalaženjem prvih meteoroloških instrumenata. Neka samo najbitnija imena, pronalasci i događaji važni za razvitak nauke pomenuti su u nastavku.
Njemački kardinal i filozof Nikolaus von Kues (Nikolas Kuzinski) prvi je pronašao takozvani balans-higrometar.
1593. godine italijanski astronom i fizičar Galileo Galilei otkriva vodeni termometar.
1643. godine Torricelli Evangelista (Toričeli Evanđelista) sa svojim studentom Vincentom Vivianiem konstruiše prvi barometar sa živom.
Robert Hooke (Robert Huk) 1667. godine konstruiše prvi anemometar za mjerenje brzine vjetra.
Švajcarski aristokrata, fizičar i alpinista Horace Benedict de Saussire (Horas Benedikt de Sosir) 1783. pronalazi higrometar sa ljudskom vlasju kose.
1765. godine započela su prva mjerenja pritiska, vlažnosti vazduha, pravca i brzine vjetra od strane Antoine Laurent de Lavoisiea (Antoan Loren de Lavoazije).
Za današnje vrijeme, slobodno možemo reći, primitivne sinoptičke karte, počinju se izrađivati 1872. godine u Ujedinjenom Kraljevstvu. Britanska meteorološka služba na osnovu prikupljenih podataka radi na efikasnijem prikazivanju stanja atmosfere za određeni vremenski trenutak. Tek kasnije ucrtavaju se izobare, izoterme, frontovi, oznake za vjetar...
Ključni događaj u istoriji meteorologije nakon kojeg nauka doživljava uzlet i nagli razvoj dogodio se 1854. godine, tokom Krimskog rata. Naime, francuski ratni brodovi zajedno s još 38 trgovačkih brodova uputili su se prema Crnom moru radi utvrđivanja kontrole nad Dardanelima i istiskivanja ruskog uticaja nad tim moreuzom. Nakon što su se usidrili u luku Balaklava, pomenute godine, 14. novembra, to područje pogađa snažan orkan. Veliki broj francuskih i savezničkih brodova bilo je potopljeno i znatno oštećeno, a na kopnu poginulo je hiljade vojnika. Detaljnim izvještajima i analizama dolazi se do saznanja da se oluja javila dva dana prije nesreće i da se mogla predvidjeti njena putanja, pa se u skladu s tim tragedija mogla izbjeći. Kao odgovor na to, Napoleon III naređuje osnivanje Francuske nacionalne službe za praćenje vremenskih prilika i to samo tri mjeseca nakon oluje. Iste godine osniva se slična služba u Holandiji, a kasnije i u Engleskoj, Austriji, Sjedinjenim Američkim Državama, Njemačkoj...
George Hadley (Džordž Hadli) daje veliki doprinos opisu opšte cirkulacije atmosfere jer je prvi analizirao zonu pasatskih vjetrova u tropskim oblastima. Po njemu je nazvana Hadleyeva cirkulaciona ćelija.
Gaspard Gustave de Coriolic (Gaspar Gistav Koriolis) 1835. godine predstavlja jednačine kretanja u Descartesovom koordinatnom sistemu koji je vezan za samu površinu Zemlje.
Benjamin Franklin (Bendžamin Frenklin) izvodi eksperiment s munjama.
William Thompson (Vilijam Tompson) poznatiji kao Lord Baron Kelvin 1848. godine predlaže apsolutnu temperaturnu skalu, danas Kelvinova temperaturna skala.
Luke Howard (Luk Hauvard) 1803. godine daje prvu klasifikaciju oblaka.
Sir Francis Beaufort (Frensis Bofor) 1805. godine predstavlja Boforofu skalu za vjetar, koja se i dan danas koristi.
Nakon otkrića telegrafa 1843. godine razvitak meteorologije biva mnogo lakši, prije svega zbog mogućnosti brže razmjene podataka i saradnje nacionalnih centara.
Moderni istraživački period započinje "Bergenskom školom meteorologije". Norveški naučnik Wilhelm Friman Koren Bjerknes zajedno sa svojim bratom Jacobom Bjerknesom i učenicima Halvorom Solbergom i Torom Bergeronom daju nemjerljiv doprinos razvitku meteorologije.
1922. godine Fry Lewis Richardson (Frai Levis Ričardson) predstavlja pionisrki rad u vezi numeričke prognoze vremena.
1960. godine nastaje prvi meteorološki satelit nazvan TIROS-1, a potom i drugi Generacije MSG-2.
Ovo su, dakle, samo neki od događaja koji su zlatnim slovima zapisani u istoriji naše nauke. Ukoliko bismo pomenuli i i opisali sve veoma bitne događaje, prostor za ovaj post morao bi biti mnogo, mnogo veći.
Meteorologija je dakle, relativno mlada nauka pa se zbog toga njen značajni razvoj očekuje i u budućnosti.