Izvjestaj sa uspona na Durmitor(Sljeme 2455 mnv 17.09.2017 god)
Da planina moze da bude surova i u ljetnjem periodu svima je poznato,a kako to izgleda na Durmitoru neka posvjedoci sledeci izvjestaj.
Uspon na Sljeme pocinje od ski centra Savin kuk.Krecemo u 11:30 h.Do vrha je potrebno savladati oko 900 mnv.
Vrh desno je Savin kuk,a lijevo je Sljeme izbrazdano ogromnim uvalama,i sastavljeno od vise pararelnih grebena.Greben Sljemena dug je oko 2 km(visok 2400 m) sa vise vrhova slicne visine koji se sa grebena uzdizu oko 50-tak metara a najvisi je istocni vrh.
Od ski centra postoji lijepa staza za Savin kuk koja se jednim dijelom moze iskoristiti i za ovaj uspon.U pocetku duva pojacan juzni vjetar ,dosta je toplo i nista strasno.Oblaci velikom brzinom lete iznad vrhova,sto znaci da gore duva jak vjetar.Za sad je dosta lijepo ali vrijeme se brzo moze promjeniti.
Za to vrijeme u pravcu Pljevalja,preko kanjona ima malih pramenova kise.Vjetar udara u litice Savinog kuka i fijuce.
Posle pola sata uspona skrece se lijevo, zaobilazi mala sumica i dolazi do ovog mjesta.Bor krivulj je na pojedinim mjestima visok i preko 2 m.
Jos 20 min i izlazi se na greben.Od pocetka staze kad se gleda izgleda blizu,ali kako to obicno biva na planinu ,ipak daleko.Ukupno od pocetka do izlaska na greben na oko 1800 mnv,1 sat uspona laganim tempom.Do ovog mjesta bio je zaklon od vjetra,odavde pocinju jaci udari juznog vjetra,pogotovo iznad 1900 mnv.
Uspon dalje ide ovom travnatom povrsinom.Od izlaska na greben do ovog mjesta treba oko pola sata.Svo to vrijeme u pravcu Sinjajevine,Morackih planina pada jaka kisa u naletim tj sa prekidima.
Preko Savinog kuka u pravcu centralnog i najviseg dijela Durmitora,Soe nebeske smaracilo se opasno,pravi kisni oblaci,koji se krecu velikom brzinom.Moguce da je vec u tom periodu oblak prekrio Bobotov kuk.Malo posle toga pocinje slaba kisa,nosena jakim na udare vrlo jakim juznim vjetrom.Vjetar je duvao tako jako,pogotovo na udare da se to na ovaj nacin ne moze opisati.Udari vjetra u Podgoricu i Niksic preko zime mnogo su slabiji od ovih udara.Postaje hladnije vec na 1900 mnv i tada je potrebno nesto ogrnuti.Preko Jezerske visoravni prolazi kratkotrajni pljusak i posle 10-tak min iznad visoravni se djelimocno razvedrava dok iznad unutrasnjosti Durmitora ostaje oblacno.
Ovom padinom ide uspon.Skroz dolje na onaj vrh obrastao klekom je izlazak na greben.Ovo je na 2180 mnv i posle 2 h uspona.
Pogled na susjedni greben.Iza ovog grebena ide jos jedna velika uvala,pa onda jos jedan greben veci od ovog.
Vjetar duva skoro konstantno,nenormalnim udarima
.Mislis ne moze jace a ono kao za inat jos jace.Pojedini udari su toliko jaki da je ne moguce odrzati se,vec je potrebno bukvalno upirati u vjetar.Nema ispustanja ,torbe i slicno jer vjetar to lagano moze oduvati.Vrijeme pocinje osjetno da se pogorsava i sa ovakvim vjetrom pocinje da bude "opasno".Sve je hladnije,ruke se mrznu kao u sred zime u Niksic,pogotovo iznad 2200 mnv.Od juga dolazi mnogo ozbiljnija oblacnost nego prije.Oblaci su nizi,crni, i sa dosta jacim padavinama.Slijedi jos pola sata uspona.
15-tak min kasnije oblak se spusta na vrhove Vojnika,5 min kasnije i do 1600 mnv,i na Krnovo i krecu se velikom brzinom pravcem jug-sjever.Sve to govori da bi trebalo odmah odustati od uspona jer ce se i ovamo brzo spustiti oblak.Ali kako odustati kad je cilj relativno blizu.
Nastavljamo jos 15 min .Kretanje je otezano,na svaki jaci udar vjetra mora se stanuti da se prvo stane na noge pa onda da se krene dalje.Slaba kisa pada jos od prije pola sata.Kisa polako pojacava.Na 2300 mnv otvara se pogled na Sljeme(ostri vrh desno).Po ovakvom vremenu i uz moguce dodatno pogorsanje vremena do vrha ,tj oko 150 m visinskih treba vise od pola sata.Zbog neodgovarajuce opreme u ovim uslovima tura se zavrsava na 2300 mnv.
Savin kuk(2313 mnv)
Slijedi brzo spustanje.Kisa pada pojacanim intezitetom ,nosena jakim vjetrom .Svaki udar kapljica kise u otkrivene djelove tijela(ruke i lice) je bolan.Vrijeme se pogorsalo opasno,malo jos i mogao bi da pocne da pada snijeg.
Za 5 min sve je mokro,a razmisljam kako jos sat ipo najmanje do podnozja po ovakvom vremenu.
Samo sto je pocelo spustanje,oblak se spusta na Sljeme(iznad 2300mnv).
Kisa je oslabila posle 10 min.Kretanje po mokroj travi,koja je i suva klizava,zahtjeva dodatni oprez.Na vrh gusta magla,koja se zadrzava u nastavku dana.Povremeno je Savin kuk(sami vrh) bio pod oblakom,ali zato sto ga sa juga zaklanja greben Sljemena ,dok su neki nizi vrhovi prekriveni oblakom i do 2100 m.
Posle pola sata vrijeme se poprilicno smirilo.Iznad visoravni se razvedrava,vjetar je oslabio,kisa skoro prestala.Vjetar je sad dobro dosao da osusi mokru robu i taman do podnozja prvi sloj odjece bio je skoro suv.I konacno duga.
Pogled prema vrhu sa 1800 mnv.Skroz drugi svijet.
Posle skoro 2 h spustanja stize se na pocetnu tacku.Vrijeme se proljepsalo,vjetar u podnozju skoro da ne duva.Kad se gleda vrh reklo bi se da se gora nista posebno ne desava.
Eto to je bio Durmitor u ljetnjem/jesenjem izdanju,malo "neobicniji" dan na ovoj planini.Jedan od mnogih dana sa kisom i jakim vjetrom.Potpuno drugaciji dozivljaj jednog dana,za ljude iz gradova sasvim obican kisni dan a za planinu dan pun sarenila i iznanedjenja ali i opasnosti.A kako je gore za vrijeme nekog jakog ciklona kad i u Niksic i Podgoricu razbija vjetar ili kad je sjeverna mecava sa orkanskim udarima vjetra to necu da zamisljam.Nije preporucljivo za one sa manjom kilazom.Tako je i na svaku drugu planinu kad dune vjetar ali ipak sa porastom visine sve se mijenja,dosta velika razlika izmedju 1500 mnv i 1900 mnv,i izmedju onih 1800 m gdje pocinje da duva jaci vjetar i 2300 mnv dje je porpilicno hladno.