Pricaonica > Ni opšte, ni posebno

Priroda Crne Gore u opasnosti

(1/15) > >>

Bura:
Ovdje bi smo mogli da postavljamo sve sto ugrozava prirodu nase zemlje: globalno zagrijavanje, pozari, zagadjenja od strana ljudi.....sve je dobrodoslo........

Bura:
SKADARSKO JEZERO ZARASTA

Stručnjaci su zabrinuti zbog zarastanja Skadarskog jezera, koje je u poslednjih desetak godina poprimilo alarmantne razmjere. Brine činjenica da to područje od međunarodnog značaja nije pod posebnim monitoringom, pa se i ne znaju prave razmjere zarastanja jezera.
 
Direktor Nacionalnog parka “Skadarsko jezero” Zoran Mrdak kaže da je eutrofikacija jezera problem koji se u svijetu pojavio još za vrijeme industrijske revolucije, a da je najveće posljedice donio 60-ih godina, kada su vlade evropskih zemalja i SAD sistemski pristupile rješavanju zagađenja voda. On je objasnio da je eutrofikacija proces obogaćivanja voda hranljivim materijama koje pospješuju rast vodenih biljaka.

“Nesumnjivo je da je i Skadarsko jezero opterećeno velikom količinom otpadnih voda koje dospijevaju u njega i koje dovode do procesa eutrofikacije. Sa jedne strane imamo pitanje tretmana otpadnih voda Podgorice, a sa druge strane difuzne izvore opterećenja, kao što su poljoprivredne površine koje se tretiraju sredstvima za zaštitu i poboljšanje prinosa. Velike količine fosfata i nitrata koje na ovaj način dospijevaju u jezero dovode do bujanja močvarne vegetacije, što, ukoliko prevagnu na površini vode, može dovesti do ozbiljnih ekoloških poremećaja u jezeru. Međutim, usvajajući prispjele polutante, biljke održavaju jezero čistim, ali sa druge strane posljedica toga je da sve više zalaze u jezero osvajajući ga” - kazao je “Danu” Mrdak.

Profesor na Prirodno-matematičkom fakultetu Vladimir Pešić upozorio je da nema monitoringa jezera i da se ne zna šta se dešava s tim prirodnim blagom. “Naša istraživanja su pokazala da se zarastanje jezera negativno održava na endemične vrste koje žive u jezeru. Najveći broj vrsta koje žive u jezeru je smanjen od 20 do preko 50 odsto. Ukoliko se takav trend nastavi u dužem periodu, imaćemo znatan gubitak biodiverziteta na jezeru. Jezero neće nestati, ali se mijenja i dolazi do značajnog gubitka endemičnih i rijetkih vrsta, po kojima je jezero prepoznatljivo. Mali broj ljudi zna da se u jezeru, prema našem zadnjem popisu, nalazi oko 50 endemičnih vrsta. Na promjene jezera utiču i klimatske promjene. Skadarsko jezero je najugroženiji ekosistem u Crnoj Gori” - istakao je Pešić. On je ukazao da na zarastanje jezera utiče i ljudski faktor i da tome doprinosi i nekontrolisana eksploatacija pijeska.


 
Direktor Zavoda za zaštitu prirode Zlatko Bulić naglasio je da je Skadarsko jezero značajno Ramsar područje i važno stanište ptica. “Evidentno je da se usljed uticaja raznovrsnih antropogenih faktora i zahvata jezero mijenja, a zarastanje vodene površine uzima maha. Močvarna vegetacija se širi na jezeru. To se ne može zaustaviti. Postoje mjere koje bi se mogle preduzeti, ali je i to pitanje, s obzirom da se radi o nacionalnom parku. Teško je kontrolisati dolazak otpadnih komunalnih voda iz gotovo cijele Crne Gore u jezero. Ugrožavanje jezera je evidentno, a jedna od posljedica je njegovo zarastanje” - izjavio je Bulić.

Kako je objasnio Zoran Mrdak, pošto je bujanje plavnih šuma i močvarne vegetacije jedan od pokazatelja procesa eutrofikacije, stručna služba parkova je od ove godine uvrstila u svoju redovnu programsku aktivnost praćenje te promjene. “Stručna služba je ustanovila sadašnje granice prostiranja vegetacije, kako bi ubuduće kroz uporednu analizu mogla donijeti procjenu kolika su pomjeranja za određeni vremenski period. Strategije rješavanja ovog problema su poznate. Sa jedne strane, mora se riješiti pitanje tretmana otpadnih voda Podgorice i Nikšića, a s druge strane treba smanjiti količinu vještačkih đubriva koja se koriste u Zetskoj ravnici, i to kroz edukaciju poljoprivrednika” - istakao je Mrdak.

Bura:
POŽAR IZNAD NASELJA ČRVANJ

U naselju Črvanj juče oko 13 časova izbio je požar koji je zahvatio prostor iznad željezničke pruge, i vrlo brzo se proširio na okolnu borovu šumu.
Na lice mjesta izašla su četiri vozila vatrogasne jedinice. Prema riječima načelnika Službe zaštite Velizara Čađenovića, u gašenju požara angažovano je svo raspoloživo ljudstvo. U gašenju požara učestvovala su i dva aviona.
Čađenović je oko 17 časova obavijestio da je požar stavljen pod kontrolu.
- Ostala su žarišta koja bi vjetar, u slučaju da dune, a ima najava, mogao ponovo da rasplamsa. Za sada nema problema za okolne kuće, ali situaciju moramo i dalje ozbiljno pratiti - kaže on.

Bura:
VATRA SE SPUSTILA NA PJENU OD MORA

 Kupači koji su juče rano ujutro išli na Crvenu plažu i okolne plaže do Ratca, do mora su praktično prolazili kroz vatru. Sa obje strane magistrale koja se na ovom mjestu najviše približila moru na cijelom potezu od Boke do Ade Bojane - na pet-šest metara vazdušne razdaljine, dimilo je besprekidno, doslovce iznad glava kupača na dvadesetak mjesta, a ništa manje plamenih jezika je Između magistrale i pruge “oblizivalo” napola sagorjela stabla borovine. Bilo je do sada ovdje ranije još požara, ali ne sa ovakvim posljedicama koje su značajno izmijenile vizuru ovog dijela barske obale.
 


“Jak vjetar koji je izbio oko 2:30 časova razbacao je plamičke koji su tinjali nakon lokalizovanja požara između Ratca i Crvene plaže, koji je izbio u subotu popodne. Plamen je potom izbio na više lokacija, jedan plamičak je čak preletio više stotina metara i dospio u dvorište kuće Vlahovića na Črvnju. Tamo je zahvatio nasložena drva i odmah ih zapalio, no, brzo smo reagovali, jer smo dežurali u blizini i odmah to riješili. Odbranili smo kuće na Ratcu, kao i plažni bar na Šoferskoj plaži odmah ispod puta” -  rekao je rano juče ujutro “Vijestima” vidno umorni Velizar Čađenović, načelnik barske Službe zaštite koji je sa svojim momcima proveo noć na straži iznad plaže.
 

 
 Silinu udara plamena najbolje ilustruje podatak da su za pomoć barskim vatrogascima juče rano ujutro mobilisani pripadnici i vozila Vojske Cme Gore, ulcinjskih vatrogasaca, te JP Komunalne djelatnosti i JP Vodovod i kanalizacija iz Bara.
 
Nije ovaj požar samo ogolio šume oko Ratca, već je i paralisao putnički i kargo saobraćaj između Bara i Sutomora nekoliko sati. Vatrogasci su zabranili prolaz vozilima jer su se pribojavali da bi plamičci iz šume, tačnije iz šipražja odmah pored puta, mogli da upadnu u automobile kroz otvorene prozore i da izazovu štetu još gorih posljedica. Kilometarske kolone, koje su u međuvremenu formirane, puštene su naizmjenično da prolaze od 8:15 sati.


 
Od Crvene plaže, pa do ulaza u Bar, početka plaže Žukotrlica, uz sve kuće na gornjoj strani magistrale, preventivno su bila postavljena vozila vatrogasaca. Avijacija MUP-a je počela da dejstvuje oko 11 sati i u nekoliko naleta precizno plasiranim vodenim “bombama” uspjela je da priguši žarišta u šumi koja je najviše dimila.
 
“U Peranoviće iznad Šušanja uputili smo jedno naše i jedno vozilo Vodovoda da dežura, taj potez smo uz pomoć aviona uspjeli da odbranimo. Ono što sada dimi, to su klade u zgarištu. Ovdje će svakako još dugo tinjati vatra malim intenzitetom, sve do prve velike kiše mi situaciju nećemo ispuštati iz vida” - kazao je popodne “Vijestima” Čađenović nakon nove rotacije ljudstva.
 

 
U oba tumusa, pored svih vozila službe i četiri aviona MUP-a, u suzbijanju ovog požara bilo je angažovano više od 50 pripadnika Službe, ne računajući pomoć sa strane. Na prilasku plamenom pogođenoj zoni, juče ujutro, dim je štipao za nos još od Žukotrlice. Kako se kolima više primicalo Crvenoj plaži, bio je sve jači.
 
Nakon parkiranja pored vatrogasnih kola na Crvenoj plaži i odlaska pješice u zgarište, iznad Šoferske plaže, impresije snagom stihije dobijale su još snažniji intenzitet kroz pucketanje rastinja u plamenu odmah pored puta.
 
Vozači koji su promicali, vozili su veoma sporo iako valjda prvi put od petnaestog jula ovdje nije bilo kolone - svi kao jedan posmatrali su šta je vatra uradila borovini sa obje strane magistrale. Mediteransko rastinje je bukvalno preko noći sprženo, dok su plažice između Crvene i Šoferske, do prekjuče dobro skrivene gustim ševarom, sada postale dostupne i pogledima vozača sa magistrale. Ipak, dim i spaljena stabla nijesu smetali brojnim turistima, platoi na kojima se oko Crvene plaže parkiraju kola, već od podneva su ponovo bili ispunjeni do posljednjeg mjesta.
 

 
Drama na Ratcu započeta je još u subotu, nešto prije 13 sati, prilikom izlaska putničkog voza iz tunela Ratac prema Baru. Tada je u borovini neposredno pored šina izbio plamen, zbog čega vatrogasci sumnjaju da je uzročnik pikavac izbačen kroz prozor voza. Požar je zahvatio staru borovu šumu u širini nekih 200 metara, a oko stotinu metara uzbrdo, prostor pod makijom, borovinom, sitnim rastinjem, na kojem ima mnogo oborenih borovih osušenih stabala i debelih naslaga borovih iglica.
 
U gašenje je odmah upućeno 30 vatrogasaca koji su morali formirati lanac gašenja dugačak hiljadu metara. Zbog izuzetno nepristupačnog terena, u gašenju najvećeg požara ovog ljeta na području opštine, barskim vatrogascima je u subotu popodne priskočila u pomoć i avijacija MUP-a. Naočigled kupača sa Crvene plaže, četiri vatrogasna aviona koja su letjela veoma nisko, cijelo popodne su zasipala žarišta i uspjela da odbrane Peranoviće, te dva dalekovoda.
 
Za potrebe gašenja u subotu popodne i uveče barski vatrogasci su na dva mjesta prevukli crijevo preko pruge, prema Brci i prema Šušanju, pa su morali i dežurati pored tračnica kako nailazak voza ne bi prekinuo akciju.

preuzeto sa: BARinfo

Madjo:
Gori svuđe i to je katastrofa s obzirom da se ne očekuje kap kiše do septembra  :82:  

Ogromni požar je na području Katunske nahije, a taman se bila neke jade zazelenjela ...  :107: :107: :107:

Evo dima i okolo Njeguša, idem uvatit jedan krug s kolima da viđu đe je to  :28:

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version