Ova zima pokazuje da se, bez obzira na dostignuti stepen tehnološkog razvoja modernog društava, teško boriti protiv prirodne stihije. Čini se, u stvari, da što je ljudsko društvo tehnološki naprednije to je i osjetljivije na ovakve pojave. Jedan od razloga je što se danas stalno nameću nekakvi imperativi – mora se ovo, mora se ono, pa se desi da ljudi zbog tog ‘’moranja’’ rade stvari suprotne zdravom razumu i logici (ne kaže uzalud narodna mudrost da se mora samo umrijeti). Bilo je hladnih i snjegovitih zima i ranije, a živjelo se, i to u puno većem broju, u zabačenim, visokim selima nad kojima danas lamentiramo. I preživjelo se… Tako će biti i ovoga puta.
Nego nešto drugo sam htio da kažem. Klima je dosta krhak mehanizam, promjene su česte i nepredvidive. Podsjetiću na par stvari. Visoka sela u Crnoj Gori (iznad 1300-1400m) su uglavnom postala stalna naselja u drugoj polovini XIX vijeka, do tada su bila katuni. Ovo je recimo slučaj sa svim selima na Jezerskoj visoravni, oko Žabljaka i sa samim Žabljakom. Dva su razloga zašto su postala stalna naselja, jedan je visok natalitet i značajno povećanje broja stanovnika, a drugi, u ovom slučaju, bitniji – otopljavanje klime nakon ‘’Malog ledenog doba’’, što je uslovilo manji snijeg, njegovo kraće trajanje i ranije topljenje. Znači, proces stalnog naseljavanja je započeo tek prije 150 godina. Pri tome klimatske promjene nijesu bile velike, a nije nikakva garancija da se neće opet desiti, ali u suprotnom smjeru. Još jedan mali primjer, evo isječka iz putopisa poznatog turskog putopisca Evlije Čelebije iz XVII vijeka, gdje opisuje Pljevlja:
''Kako je okolina varoši brdovita, to je zima vrlo oštra. Koliki snijeg može ovdje napadati neka se vidi iz ovoga: da se od snijega ne zagube putevi, to su po putu poboli visoke borove stubove od kasabe Prijepolja pa sve do na visoravan (yaylak) Babine. Ovdje šest mjeseci ima snijega.'' Naravno, ne navodi se koliki su bili stubovi, niti bi ovih šest mjeseci trebalo uzeti kao pouzdan podatak, ali je dobar pokazatelj onoga što je bilo. Ovo pominjem zato što je u toj oblasti moje selo i tamo u ovo poznato vrijeme snijeg ni približno ne traje šest mjeseci, niti je toliko visok osim u izuzetnim zimama, kakva je i ova. Šta bi se desilo da je takva svaka, ili svaka druga zima – da li bi ova sela još uvijek bila gostoljubiva za život ili bi bili svjedoci još jedne ''seobe naroda''?