Evo još malo o nevjerovatno snjegovitom vremenu u januaru 1935. godine, koje je, nažalost, odnijelo i dosta ljudskih žrtava. Tekstovi su iz ''Politike'':
Veliki sneg zasada najviše teškoća stvara u Zetskoj Banovini
Cetinje, 21 januara
Iako je u Crnoj Gori i ostalim delovima banovine ranije sneg dostigao prosečnu visinu skoro od dva metra, u toku prošle noći i danas porastao je još za pola metra. Usled slabih veza ovde se ne mogu dobiti tačni podaci o stanju u unutrašnjosti. Prema informacijama, sneg ponovo pada u celoj banovini, pa čak i u župnim predelima, gdje je padanje snega izvanredno retka pojava.
Poslednjih dana, dok je sneg bio prestao, uprkos nezapamćene hladnoće, saobraćaj na linijama Cetinje - Rijeka Crnojevića - Podgorica održavao se i Cetinje je bilo vezano sa Virpazarom, a preko ovoga pomoću železnice Virpazar - Bar sa morem. Isto tako uspostavljen je bio saobraćaj Rudo-Pljevlja; Prijepolje-Priboj; Kosovska Mitrovica – Peć; Peć – Đakovica; Gacko – Bileća; U toku današnjeg dana imao se uspostaviti saobraćaj na putu Nikšić – Danilovgrad – Podgorica i na putu Cetinje – Budva, ali je sneg ukočio posao. Čišćenje puta Cetinje – Budva uglavnom vrši vojska. Veliki deo puta je već u redu. Banska uprava stavila je na raspoloženje radnu snagu da bi se došlo do onog zavejanog traktora u Bukovici i pokušalo da se prokrči put do Cetinja ne toliko da bi se taj put otvorio, nego da bi se iskoristio traktor za čišćenje Cetinja i krčenje puteva.
Na ostalim putevima, naročito oko Nikšića i na putu preko Čakora, zatim na putu Podgorica – Kolašin, saobraćaj se nije mogao uspostaviti usled velikih smetova i snežnih lavina. Smetovi snega na pojedinim mestima dostižu visinu od preko 10 metara. U samom Cetinju sneg je dostigao neverovatnu visinu. Bez ovog snega ovde je bilo ravno dva metra i 30 santimetara snega koji se sam od sebe i posle jedne kiše slegao na 180 santimetara visine. Novi sneg, koji neprestano pada, dostigao je visinu od pola metra, tako da je ponovo ugrozio krovove kuća i ulični saobraćaj. Već je donesena odluka da se ponovo čiste krovovi kuća. Ulice se nalaze pod brdima snega, a njihov nivo je porastao toliko da se čovek sa zaprepašćenjem pita kako će se raščistiti te ogromne snežne naslage.
Za trenutak samom Cetinju ne preti neka naročita opasnost u pogledu snabdevanja građanstva namirnicama, ali ako vremenske prilike budu i dalje nepogodne, kako to u ovom momentu izgleda, situacija bi se mogla znatno pogoršati. Pojedine namirnice su poskupile 30%. Industrijskog kvasca još uvek nema. Cene drva stalno skaču. Već su dostigle visinu od 130 dinara po metru.
Stanje u selima, prema privatnim informacijama, dosta je teško. Veliki sneg seljacima onemogućuje skoro svaku vezu sa varošima. Što je za njih najteže, postepeno im ponestaje stočne hrane. U župnim predelima popustili su krovovi kuća, a naročito su oštećene staje i kolibe.
Sedam žrtava hladnoće nađeno je u snegu kod Mateševa
Podgorica, 21 januara
Juče je ponovo obustavljen saobraćaj u čitavoj Zetskoj Banovini zbog neverovatno velikog snega koji je ponovo pao i zatrpao sve puteve koji su bili prokrčeni.
U čitavom srezu podgoričkom pada već dva dana sneg koji je dostigao visinu od dva do tri metra po planinama, a u Podgorici koja nikad nije zadržavala sneg više od dva dana, sada, od 8 ovog meseca, sneg je dostigao visinu od 80 santimetara. Temperatura je danas iznosila 8 stepeni ispod nule. Zeleni četinari po parkovima i baštama i stabljike izrasle po pošumljenom Ljuboviću i Gorici polomljeni su usled velikih naslaga snega.
Stanovništvu je nestalo drva jer seljaci, koji snabdevaju građane, ne dogone drva već nekoliko dana. Tovar drva koji se pre padanja snega prodavao u Podgorici po 8 d0 12 dinara, sada, ako ga ko donese sa sela, prodaje se po 25 do 35 dinara.
Pošta i novine već tri dana ne dolaze. Podgorica je zato kao otsečena od sveta.
Danas u 4 časa žandarmi i seljaci, koji već šest dana tragaju za smrznutim vojnicima kod Mateševa, o čemu je ’’Politika’’ pisala, uspeli su da pronađu još tri vojnika, pored četiri koji su ranije nađeni. Oni su bili zatrpani u jednoj ogromnoj gomili snega. Sutra će se nastaviti traganje za ostalom trojicom, ali se sumnja da će se pronaći, jer sneg stalno pada.
Juče je gradsko poglavarstvo razdelilo sirotinji i besposlenim radnicima više od 15 metara drva i 7.000 dinara u gotovu, a danas ponovo 28 metara drva, 500 kilograma hleba i 11.000 dinara, tako da je za neko vreme zbrinuta podgorička sirotinja. Vredno je istaći da gradsko poglavarstvo otkako je pao sneg u Podgorici svakoga dana deli po 500 kilograma hleba sirotinji i besposlenima.
Vejavice u Sandžaku
Pljevlja, 21 januara
Snežne vejavice u celom Sandžaku već 15 dana ometaju svaki saobraćaj i još uvek traju. Snežni smetovi koji mestimično dostižu neverovatnu visinu zatrpali su sve puteve tako da se posle napornog rada na čišćenju pruge jedva uspostavio saobraćaj delimično. Na putu Rudo – Pljevlja i Pljevlja – Berane, koji je preko Sandžaka najglavnija veza Crne Gore sa Bosnom i Srbijom saobraćaj je tek juče uspostavljen. Uspostavljanjem saobraćaja na ovom putu mnoga mesta u Sandžaku, koja su bila potpuno odvojena od sveta, dobila su vezu. Tako su Bijelo Polje i Šahovići juče prvi put posle Božića dobili poštu i novine. Međutim, veza između Pljevalja i Žabljaka, kao i Žabljaka i Šavnika još nije uspostavljena.
Usled hladnoće i velikog snega gladni kurjaci napadaju na stoku i ljude. Juče su u planini Ljubišnji napali na seoske lovce koji su priredili hajku na vukove. Tom prilikom su se s mukom spasli sigurne smrti Jovan Zečević, trgovac iz Pljevalja, i njegov drug Ramo Šljuka. Usled velikog snega i hladnoće u Pljevljima su drva kao i životne namirnice znatno poskupele.
Vreme se prolepšalo u Podgorici
Podgorica, 22 januara
Sve do ponoći noćas padao je u Podgorici veliki sneg i vreme je bilo vrlo hladno. Sinoć oko 9 časova vukovi su poklali ovce Nikoli Marišu u selu Gosilju kod Podgorice.
U toku prošle noći palo je pod teretom velikog snega šest staja u opštini belorečkoj i dve u opštini spuškoj. U svima stajama bile su ovce koje su znatno stradale.
Danas su seljaci uspeli da pronađu i ostala tri vojnika koje je sneg bio zatrpao sa još devetoricom njih kod Mateševa još pre pet dana.
Danas je u Podgorici preko očekivanja bio lep dan. Sunce je grejalo i osetno se topio sneg. Do danas svet uopšte nije izlazio iz kuća sem činovnika i onih koji su išli po životne namirnice. A danas su sve ulice oživele. Glavne ulice i parkovi su puni Podgoričana.
Saobraćaj sa Podgoricom je u prekidu već tri dana. Jedino saobraćajno sredstvo je mala železnica od Plavnice do Podgorice. I ona dolazi sa velikim zakašnjenjem.
Za kraj i jedna cetinjska fotografija iz januara 1935. takođe objavljena u Politici
Očigledno je da instrumentalna mjerenja u CG, započeta poslije Drugog svjetskog rata, ni približno nijesu pokrila moguće vremenske ekstreme. Eto, saznasmo da je moguće da u Podgorici padne 60cm snijega za dan i da ga na tlu bude čak 80cm, a danas forum oživi čak i na nagovještaj jednog jedinog centimetra...