Brdo Virostak i planina Zla gora
Geografski polozaj i velicina
Brdo(planina)Virostak je smjesten sjeverozapadno od grada Niksica 10-tak km.Brdo zato sto izgledom nije planina ali visinom prelazi 1000 mnv sto opet ima karakteristike neke blaze planinske klime.Sa istoka ovo brdo ogranicava Gornje polje sa selima Milocani i Vir.
Pogled iz sela Milocani.
Sa sjevera je granica selo Sume,sa zapada sela Sjenokosi i Tisa,jugozapada selo Zavraci a sa juga jezero Krupac.Svojim juznim obroncima brdo se spusta do same obale jezera,mjesta zvanog Poklonci.To je mjesto gdje izviru hladne vode.Tokom ljeta omladina iz Milocana se okuplja i to je glavno kupaliste.
Krupac
Pogled na sjevernu stranu,iz sela Sume.
Sa zapada ga natrkiva planina Zla gora,koja ima nekolika vrha iznad 1200 mnv,a najvisi je visok 1459 mnv.Virostak zauzima relativno veliku povrsinu.Duzina sjever- jug iznosi oko 5 km a sirina istok- zapad oko 3 km prave linije.
Vrhovi
Virostak ima par vrhova iznad 1000 mnv i to:Visoka glavica 1191 mnv,to je najvisi vrh.Zatim Goli vrh 1119 mnv(centralni dio brda),Pistetska glavica (1100 mnv-na zapadu) i Grabova glavica(1082 mnv-na sjeveru planine).Osim ovih vrhova istice se Jakalj(908 mnv-najjuzniji vrh).Iznad Gornjeg polja Virostak se uzdize oko 600 m,i to na sledeci nacin.Prvo se uzdize strmo,zatim je “ravan”,pa se opet strmo spusta prema selima Sjenokosi i Tisa,tako da brdo ima oblik zarubljene piramide,sto ce potvrditi sledeca slika.
Pogled na Virostak sa vrha Vojnika.Vidi se novi put,desno Zla gora i najvisi vrh.U daljinu Orjen.
Flora,fauna i reljef
U nizim predjelima zastupljeno je nisko rastinje.Nesto kvalitetnije i bogatije sume ima po vrhovima i na zapadnim ,pogotovo sjevernim padinama.Brdo je kraskog tipa,tesko prohodno,sa puno vrtaca,skrapa ,uvala,prekriveno gustim rastinjem,tako da je uspon van predvidjene staze gotovo nemoguc.Najveca vrtaca nalazi se sa juzne strane,i vidljiva je sa novog puta.
Pogled sa novog puta na vrtacu .
U podnozju vrtace nalazi se prostrana dolina.
Padine vrtace,iza ovog grebena uzdize se Goli vrh(1119mnv).
Interesantan je sjeverni dio .To je vrlo neprohodan i surov teren zvani Rapa.U njegovom podnozju nalazi se dolina Vradogo,sa malo obradive povrsine,jednom kucom i oborom za stoku.Tu se zivjelo do malo posle zavrsetka Drugog svjetskog rata.U svim ratovima to je bilo utociste za ljude,i kako kazu stara predanja tu okupatorska cizma nije krocila.
Od flore zastupljena je sitna divljac ali ima i medvjeda .
Klima
Umjereno planinska.Snijeg cesto pada tokom zime,ne dostize veliku visinu u odnosu na Niksic.Kad su granicni slucajevi u Niksic ovo brdo obijeli sa par cm snijega.Ove zime cesto je dolazilo do formiranja pokrivaca ali i cesto se istopio isti dan.Prosle zime,koja je bila nikakva u Niksic je padao snijeg na plus ,nije dolazilo do formiranja pokrivaca a na Virostak je padao snijeg citav dan ,i objelio iznad 800 mnv,sa 5-6 cm snijega.Znaci snijezne padavine su mnogo cesce u odnosu na Niksic.To je pravo mjesto za snjegoljupce(iza vrha postoji manje naselje sa par kuca na oko 1000 mnv),snijeg cesto pada ali ne dostize veliku visinu ,tako da nema problema u tom smislu.Prije nekolike godine,bio je slucaj kad je brdo objeljelo po vrhovima,pa se napravila jedna tanka dugacka linija , na istoj visini.Tu noc je bio minus i taj snijeg se zadrzao do sledeceg dana.Sami vrhovi imaju malo suroviju klimu u odnosu na donji dio brda(ispod 900 mnv).Tu zna da snijeg ostane dan,dva duze nego u nizim predjelima.Takodje 2014-te godine u aprilu kad je poprsilo malo snijega na sjeveru(sredina aprila) u Niksic je bilo hladnjikavo za to doba godine.Oblaci su se kretali od juga prema sjeveru i po samim vrhovima padala je susnjezica uz skoro pa momentalno topljenje snijega,ali ipak je malo bjelilo.
Po vrhovima duvaju jaki vjetrovi,pogotovo sjever,jace nego u Niksic.Ovo podrucje(vrhovi) je savrseno otvoreno prema sjeveru ,tako da ga brisu jaki vjetrovi iz pravca Durmitora i Vojnika.
Tokom ljeta ceste su nestabilnosti.Posto nestabilnosti dolaze iz pravca zapada tokom ljeta,najcesce,oblak se prvo otvori iznad Zle gore,pa se padavine sire preko Virostaka do Gornjeg polja i Niksica.Tako da se tokom ljeta cesto desava da na Virostak i u Milocane pane dobra kisa,dok Gornje polje ostane suvo.Brdo privlaci padavine ali i predstavlja barijeru.(Tokom zime za vrijeme kisne sezone obicno je pod maglom). Kao posledica toga,tokom vrucih ljetnjih dana,na putu koji ide zapadnom stranom planine mogu se naci lokve,dok je druga strana suva.To je razlog zato sto je taj dio zaklonjen,ali i zato sto prima vece padavine od istocnog dijela brda.Kad su u pitanju sjeverna strujanja nikad nije pod oblakom,izuzev situacija kada je prisutan ciklonski sjever ,sa snijegom ,mecavom,kao u januaru ove godine.
Ima slucajeva kad se otvori oblak i pada kisa samo po vrhovima,ne i u nizim predjelima brda.
Biciklom oko brda
Oko citavog brda postoji put.Sa istocne i sjeverne strane asfalt a sa zapadne i juzne makadam.Duzina prstena je 17 km,od toga oko 8 km makadama.Ova duzina se prelazi za 2 h ili malo vise ,srednjim tempom.Nije previse teska i prestavlja jedan od ljepsih izleta ove vrste u okolini Niksica.
Opis ture
Pocetna tacka je raskrsnica,gdje se jedna krak desno odvaja prema crkvi i selu Milocani.Od tog mjesta ide se 4 km prema sjeveru i dolazi na raskrsnicu Niksic-Krstac(skretanje za Krstac).Do ove raskrnice se prosla istocna strana brda.Pogled na istocnu stranu brda.Vidi se put duzine oko 4 km,skroz lijevo je pocetna pozicija,skroz desno je skretanje za Krstac.
Brdo skroz desno (Jakalj 908 mnv).I oko ovog brda postoji put,koji se spaja sa magistralom,na slici skroz lijevo.U podnozju ovog srednjeg brdasca spaja se put koji ide oko Virostaka sa putem oko Jakalja.Iza u daljinu Zla gora.
Skrece se desno,prolazi kroz selo Sume(dio puta Niksic-Krstac),tu ima malo uspona , posle 4 km dolazi se na sledecu raskrsnicu,gdje se nalazi tabla na kojoj je oznaceno skretanje za Tisu.
Malo prije ove raskrsnice nalazi se tabla.
Do ovog mjesta se prosla sjeverna strana brda.Sad slijedi voznja zapadnom stranom.Tu je potrebno skrenuti lijevo.Odmah po skretanju pocinje makadam u dosta dobrom stanju.Ima malo uspona,malo spustanja.
Put se nazire kroz sumu.Proviruje najsjeverniji vrh planine Zle gore(Jastreb) koja prati ovaj put sa zapadne strane citavom duzinom.
Sa tog puta se pruza lijep pogled na Goliju.
Posle 20-tak minuta voznje dolazi se do raskrnice gdje se nalazi skretanje za selo Sjenokosi.
Potrebno je produziti pravo.Od ovog mjesta pocinje uspon.Put je prilicno los,erozija cini svoje.Posle pola sata sto voznje,sto pjesacenje zbog loseg puta dolazi se na jedan da kazemo”prevoj”na oko 900 mnv.To je najvisa kota ovog puta.Sa ovog mjesta pruza se lijep pogled na Goli vrh,planinu Zlu goru,jezero Krupac i Nikiscko polje,Pusti Lisac , vidi se i Lovcen.
Pogled prema Niksicu.Brdo ispred zove se Jakalj(908mnv) .Zaravan desno od njega je selo Zavraci,vidi se poneka kuca.Put prolazi ispod onog vrha.
Dolje Kruskovi do ,iznad planina Zla gora.
Zla gora je prostrana,relativno visoka planina,duzine oko 8 km,sirine 5 km prave linije, obrasla sumom,bogata faunom.Po najvisim vrhovima rastu cetinari.Ova planina se uzdize sjeverozapadno od jezera Krupac.Najvisi vrhovi su:Vucji zub(1459 mnv),Borova glava(1383 mnv),Mali Jastreb(1380mnv),Segacka glava(1232 mnv),Velje brdo (1280 mnv).Prema jugu nastavlja pruzanje i prelazi u zaravan sela Gornja i donja Trepca.Iza Zle gore proteze se planina Njegos(1721 mnv).Njegos pocinje svoje pruzanje od ove planine i pruza se prema zapadu ,gotovo pravo 17 km,ostavljajuci sa sjevera,sela Srijede(Donje, Gornje) , Dugu,a sa juga Banjane.
Pogled na Segacku glavu(1232 mnv),iza ovog vrha uzdize se Velje brdo(1280 mnv).
Najvisi vrh(1459 mnv),malo je udaljen, obrastao cetinarima.Ovu planinu tokom vikenda cesto posjecuju lovci.Sa ovog mjesta posmatrana planina izgleda visoka,kao da je visa od 1460m.Razlog za to je sto se uzdize oko 750 m ,iznad Kruskovog dola,a oko 700 m sa mjesta odakle se posmatra.
Mali Jastreb(1390 mnv) i Jastreb.Najsjeverni vrhovi ove planine.Iza Malog Jastreba uzdize se Borova glava(1383 mnv).
Klima
Podrucje planine Zle gore bogato je padavinama.Ovo je jedno od najkisovitijih mjesta u Crnoj Gori.Tokom zime kad su ciklonske aktivnosti izlucuju se obilne kise,pracene grmljavinom,a sama planina je pod maglom.Snijeg je redovna pojava, zadrzava se nekolika dana duze nego u Niksicko polje.Bez problema po vrhovima Zle gore moze da pane dobar snijeg a da u Niksic ne pane ni jedan cm.Cesto se moze primjetiti kad su proljecni cikloni kako po citav dan u naletima tu planinu zahvataju pljuskovi pa u koliko oblaci struje od juga prema sjeveru padavine dalje idu na Njegos i Goliju,a u koliko oblaci idu zapad-istok kisa vlro brzo dodje u Gornje polje i Niksic.
Preko ljeta nestabilnosti su redovna pojava.Najcesce prvo zagrmi iznad te planine i Njegosa,oblak se tamo prvo otvori .Ljetnje nestabilnosti su vrlo jake,sa jakom kisom, grmljavinom ,za grmlajvinu prilicno opasno mjesto.Ako se oblak ovori tamo vrlo brzo do Niksica stize kisa,ali manjeg inteziteta i trajanja.Tako da preko ljeta ovi krajevi primaju dosta padavina.
Nastavljamo dalje opis ture.Raskrsnica ,desno se nastavlja oko brda ,prema jugu a pravo se ide do kuca i vikendica.
Posle 300 m dolazi se na prostranu livadu(oko 950 mnv).Pogled na Goli vrh.
Pogled na Visoku glavicu.
Jakalj,Niksicko polje .
Livada(katun)
Putem se moze dalje nastaviti.Ovaj put ide iza najviseg vrha,u losem je stanju,prolazi par kuca u kojima se stanuje,gdje ima malo obradive povrsine i stoke. Posle 800 m od one livade dolazi se do kraja puta.Od ovog mjesta krecu dvije staze,dobro prohodne,sto se moze primjetiti na slici.
Staza koja ide pravo vodi u unutrasnjost planine(po onom gornjem zaravljenom dijelu),varira visinom,cesto se racva,pri cemu jedan krak vodi do zapadnog podnozja planine a drugi nastavlja prema unutrasnjosti.Posle 15-min setanja staza postaje neprohodna,ali i neinteresnatna jer ne vodi do nekog vrha.
Kad se dodje do kraja,potrebno je vratiti se istim putem i dolazi se do pocetne pozicije,gdje se zavrsava makadamski put.Krak koji se odvaja lijevo vodi na Pistetsku glavicu(1100 mnv).Posle 10-tak min penjanja,blagim usponom dolazi se na vrh.Staza je jasno uocljiva.
Pogled prema Niksicu
Pusti Lisac sa Pistetske glavice.
Ovo je bio opis ove dvije staze.Od raskrsnice odakle se skrenulo prema onoj livadi,nastavlja se desno .Posle 10-tak minuta voznje dolazi se na sledecu krivinu,sa koje se pruza lijep pogled na Niksicko polje i centralne planinske oblasti,Studenu,Daznik,Gackove grede,Maganik,svo to podrucje izgleda visoko i prostrano.Maganik dominira pogledom,pogotovo vrh Babini zubovi i Medjed koji proviruju .Na prvi pogled izgleda da to i nije Maganik ,vec neki od Prokletijskih vrhova,ali kad se bolje pogleda vidi se da su to Babini zubovi,sto govori da Maganik ima veliko pruzanje istok-zapad.
Od ovog mjesta do magistrale odakle se krenulo na turu ima oko 3 km makadama.Put je u losem stanju,krivuda,postepeno se spusta,nije strm.Suprotan smjer je tezak,sa dosta pjesacenja zbog loseg puta.Ovaj put prolazi pored one uvale(koja je prikazana na pocetku)odakle se odvaja jedna krak lijevo u duzini od oko 200 m i dolazi se do one livade.Na ovu raskrsnicu,u koliko se ima za cilj obici krug oko citavog brda,potrebno je otici pravo,tj desno kad se dolazi sa ovog puta.
Put je u dobrom stanju,makadam,strm.Penje se od nekih 700 mnv,sa ove raskrsnice do oko 850 mnv, dolazi se do pod sami vrh Jakalja sa zapadne strane.Otavde se pruza pogled na selo Zavraci.Ovaj dio puta obicno bude tezak,jer se na kratkom rastojanju savljadjuje oko 150 m visinske razlike.Dalje put nastavlja da se spusta u pravcu Krupackog jezera.Prolaze se nekolike kuce.Put dalje ide ispod zapadnih padina Jakalja na 810 mnv,naglo se spusta.Pogled na zapadnu padinu,skoro pa vertikalna strana,koja se uzdize oko 70 m.
Ovaj put je u mnogo boljem stanju
Posle 5-10 min spustanja dolazi se na jednu od brojnih rasksnica.Pravo se ide za Stubu(tu je nekad bila zeljeznicka stanica),desno je ovaj put odakle se doslo.
Jos 200 metara i izlazi se na magistralu.Tu se skrece lijevo ,ide se oko 1.5 km magistralom prema sjeveru i dolazi do pocetne tacke, tako je kompletiran ovaj krug.Desno se skrece prema Milocanima,lijevo prema onoj raskrsnici(300 m od ovog mjesta) na koju se dolazi pri spustanju gdje jedan krak nastavlja oko Jakalja i dalje kako je opisano.