Naravno, ovdje se radi o apsolutnim količinama (kvantitetu voda), dok se u vodoprivrednim razmatranjima za određene namjene zahtijeva i odgovarajući kvalitet, a pri planiranju potrošnje moraju se uzeti u obzir i prostorna alokacija resursa i vremenska neravnomjernost prirodnih proticaja vode.
Na teritoriji Crne Gore formira se nekoliko značajnih vodotokova koji otiču u dva pravca: prema Crnom i Jadranskom moru.
Ukupna površina Crnomorskog dijela sliva iznosi oko 7.260 km2 ili 52.5 % crnogorske teritorije. Sa te površine tragom Zapadne Morave otiče rijeka Ibar, dok Drinom otiču rijeke Tara, Piva, Lim i Ćehotina.
Ukupna površina dijela Jadranskog sliva Crne Gore iznosi oko 6.560 km2 ili 47.5 % državne teritorije. Prema Jadranskom moru otiče Morača sa svojom najznačajnijom pritokom Zetom, te Sitnica, Ribnica, Cijevna, Orahovštica i Rijeka Crnojevića. Sve njihove vode rijekom Bojanom završavaju u Jadranskom moru. Pored Bojane, neposredno u more uliva se još nekoliko vodotokova, uglavnom, bujičnog karaktera, za koje ne postoje osmatranja i mjerenja parametara hidrološkog bilansa.
Napomena: U dijelu Sliv i mreža, dati su podaci sa automatskih stanica - vodostaj i T vode. Vrijednosti vodostaja se određuju u odnosu na referentnu vrijednost - kota nula ("0"), za koju je geodetski određena nadmorska visina. Vodostaji iznad kote nule, predstavljaju pozitivne vrijednosti, a vodostaji niži od kote nule iskazuju se kao negativne vrijednosti.