METEOROLOGIJA > Aktuelno vrijeme
Mart 2024
Nikola:
Umjerena kiša, T 13.6C.
SnowHunter:
Iza nas je najtopliji februar, istina s minimalnom razlikom, i ubjedljivo najtoplija zima u kratkoj istoriji crnogorskih meteo mjerenja:
Na 7 od 9 glavnih stanica zima je bila najtoplija u istoriji, pljevaljski rekord i dalje pripada dalekoj 1950/1951, dok je Žabljak za 0.1°C bi topliji 2013/2014, pri čemu je ova tek druga pozitivna žabljačka zima u istoriji:
Kada je u pitanju Podgorica i februarski i zimski rekord su debelo nadmašeni. Ono što je zanimljivo - već treći put u posljednje četiri godine postavlja se nova granica zimske toplote:
Ostaje pitanje da li zima može uzvratiti u budućnosti, ili smo nekadašnje zimske studeni nepovratno izgubili? :78:
SnowHunter:
Kako na minimalnom uzorku od 9 glavnih stanica izgleda zimsko temperaturno odstupanje u odnosu na stari referentni period:
Prosječno odstupanje je +3.0°C, najveće je na krajnjem sjeveru. Da podsjetim samo da je i prethodna jesen bila najtoplija u istoriji meteo mjerenja tako da imamo već period od pola godine sa ekstremnom toplotom!!! Da vidimo koliko ovaj ''beskrajni'' toplotni talas može još potrajati...
Što se tiče zimskih padavina, na jugu je zima bila sušna, na sjeveru u okviru normale, ali ispodprosječna. Ostvarenost padavina u %:
Naravno da je mnogo više padavina bilo na jugu, bez obzira na manju ostvarenost. Crkvički podaci su tek od skoro dostupni, inače ne bi bilo sumnje ko je padavinski šampion. Ovako, čini se da je Cetinje za nijansu bilo jače od Ivanovih Korita iako su Korita prema brojkama sa automatskih stanica bila u plusu za oko 20 mm. Stanice sa najviše padavina ove zime, cetinjska brojka je uglavnom iz synopa, ali dopunjena brojkama sa AMS kad su ovi izostajali:
Cetinje 866 mm
Ivanova Korita 852 mm
Studeno 693 mm
Njeguši 673 mm
Mokro 633 mm
Nikšić 606 mm
Kolašin 597 mm
Štitarica 535 mm
Pošćenje 527 mm
Manastir Morača 507 mm
Na padavinskom začelju su:
Kosanica 185 mm
Kovren 155 mm
Pljevlja 143 mm
Gradac 124 mm
SnowHunter:
Dok se nastavlja ekstremno toplo vrijeme, još malo statistike ekstremno tople zime. Srednje zimske temperature na glavnim stanicama su dobijene pomoću klimatološke formule i predstavljaju aritmetičku sredinu srednjih dnevnih temperatura (ne srednjih mjesečnih):
Prosječno odstupanje u odnosu na stari prosjek je +3.0°C, u odnosu na posljednjih 20 zima +2.1°C. Na sljedećem grafu je odstupanje na dnevnom nivou, karakteristični su vrlo dugi periodi ekstremne toplote, posebno u drugom dijelu decembra i početkom januara, kao i kroz cijeli februar. Zanimljivo da najveće dnevno pozitivno odstupanje nije vezano za navedene periode već je zabilježeno prvog dana zime. U ovom slučaju narodnu poslovicu da se po jutru dan poznaje stvarnost je potvrdila:
Istorija srednjih zimskih temperatura uz nove rekorde na primjeru Bara i Kolašina:
Malo statistike minimalnih temperatura, uz more su izostali mrazni dani, na sjeveru - i u kotlinama i na planinama vrlo je izražen deficit istih:
Brojke za Kučka Korita su za 20-ak dana aproksimativne, nažalost u gornjoj statistici nije uhvaćen apsolutni minimalac i on je sigurno niži od onog u tabeli. Kotlinske stanice kao Gradac, Dobrilovina, pa čak i Bijelo Polje zbog značajnog broja dana sa inverzijom su bile prilično hladne i sa velikim brojem mraznih dana. Istina da su bjelopoljske brojke sa AMS, ali po njima Bijelo Polje je bilo daleko od rekordno tople zime.
Na kraju dajem srednje zimske temperature za sve dostupne stanice sa pouzdanim mjerenjima. Sve brojke su sa automatskih stanica i predstavljaju aritmetičku sredinu svih mjerenja i najtačnije su moguće. Za nekoliko glavnih stanica se razlikuju u odnosu na temperaturu dobijenu preko klimatološke formule.
Jedine dvije negativne stanice su Viline Vode i Kosanica. Mimo izraženih mrazišta čini se da je nulta izoterma bila na oko 1500 mnm. Sad čekamo zimu u kojoj će ista dobaciti do 2000 m. :120:
Fraka:
Pade malo snijega na Lovcen... Trenutno 0.1 stepen na Korita uz solidne padavine
Navigation
[0] Message Index
[#] Next page
Go to full version