Danas je Danilovgrad išao do
21.4°C, a preko 20°C su još mjerili Podgorica
20.3°C, Herceg Novi
20.2°C i Budva
20.0°C.
Prva podgrorička dvadesetica je poranila 20-ak dana:

Nažalost, zima je izgleda ''odsvirala'' svoje. Super hladan i dovoljno sniježan je bio samo januar, ostalo za zimoljupce baš tanko. Prošle godine sam se na Crometeo forumu bavio ocjenom klimatološke zime (decembar + januar + februar),
ovdje može više da se pročita o tome. Uglavnom, u obzir se uzima srednja dnevna temperatura i suma cm-dani, koja predstavlja zbir svih dnevnih visina snijega. Još je neophodan referentni period, u ovom slučaju se najčešće radi o periodu 1961-1990. Formula glasi:
Ocjena zime=(Percentil(Cm-dani) +(100-Percentil(Tsr))/2Gornja formula uvijek daje rezultat od 0 do 100, a ocjene su sljedeće:
0-19.9 → 1
20-39.9 → 2
40-59.9 → 3
60-79.9 → 4
80-100 → 5Da ne ulazim u detalje, dosta posla treba da se dođe do rezultata, jer su neophodni dnevni podaci za srednju temperaturu i snijeg tokom cijelog referentnog perioda, kao i tokom ove sezone. Iako je do kraja zime ostao još jedan dan, malo toga može da se promijeni pa evo rezultata za petnaestak stanica na prostoru ex YU:

Tek mršava
trojka za zimu koja je mnogo obećavala. Planinski krajevi na zapadu (Slovenija i Hrvatska) su na nivou dvojke (Kredarica čak ni toliko).

Moglo bi se reći da je zima bila vrlo dobra u odnosu na referentni period samo na jugoistoku Srbije. Generalno, zima je bila hladnija, ali i sa mnogo manje snijega od prosjeka. Nažalost, zbog nedostatka dnevnih istorijskih podataka u gornju tabelu ne mogu da ubacim još neku domaću stanicu, bilo bi zanimljivo vidjeti kako kotira sjever Crne Gore.
Za nas zimoljupce ostaje da i dalje čekamo kombinaciju hladne i sniježne zime, pa dâko je dočekamo...