Hidrometeorološki zavod je uključen u globalnu mrežu monitoringa EMEP, kao integralnog dijela jednog od protokola Konvencije o prekograničnom transportu zagađenja putem atmosfere na velike daljine (CLRTAP), Protokola EMEP, još od 1991. Na meteorološkoj stanici Žabljak uspostavljeno je mjerno mjesto, na kome je realizovan tadašnji programski obim EMEP monitoringa. Mjerni program se sastojao od 24-časovnog uzorkovanja vazduha i padavina i mjerenja sadržaja dima i SO2 u vazduhu, odnosno parametara osnovnog hemizma padavina (pH, elektroprovodljivost, sadržaj jona Ca, Mg, Na, K, NH4, Cl, NO3, SO4 i HCO3) i sadržaja teških metala Hg, Pb i Cd u padavinama.
Prva faza u realizaciji monitoringa EMEP je obuhvatila period 1991-1999. Primarna nadležnost je pripadala Saveznom hidrometeorološkom zavodu (priprema absorpcionih reagenasa, transport opreme i uzoraka, mjerenja sadržaja parametara i izvještavanje prema EMEP centru). Naš Zavod je vršio transfer pristigle opreme za uzorkovanje do stanice Žabljak, sakupljanje uzoraka, njihov transport za SHMZ i održavanje stanice.
Druga faza, 1999-2019, je karakterisana samostalnom nadležnošću našeg Zavoda, koji je nastavio sa prethodnim uzorkovanjem i mjerenjima, osim mjerenja metala, ali je izvještavanje prema EMEP izostalo. U posljednjih nekoliko godina Zavod je ipak izvještavao centar EMEP o rezultatima kvaliteta padavina, mada su ovi podaci imali status informativnih, s obzirom da se analize nijesu vršile propisanom EMEP metodologijom.
Treća faza počinje 2019, premještanjem stanice na reprezentativnu lokaciju na području naselja Velimlje, kao i nabavkom i instalacijom nove mjerne opreme na stanici i u centralnoj laboratoriji Zavoda. Namjenska napredna analitička oprema je nabavljena kroz IPA projekat „Jačanje kapaciteta za upravljanje kvalitetom vazduha u Crnoj Gori“. Automatska (na stanici) i analitička (laboratorija Zavoda) oprema omogućava sprovođenje monitoringa EMEP na nivou 1, u skladu sa propisanom metodologijom. Program monitoringa obuhvata automatsko mjerenje sadržaja SO2, NOx i O3, u real-time režimu, automatsko uzorkovanje PM10 i PM2,5 i automatsko uzorkovanje padavina, „wet only“ metodom. Automatskim mjerenjem su uključeni i meteorološki parametri (pravac i brzina vjetra, temperatura vazduha, količina padavina), neophodni za tumačenje i ocjenu transporta i depozicije zagađenja. Sve metode mjerenja će se sukcesivno uključivati u obim akreditacije laboratorije, prema MEST ISO standardima kvaliteta. Zavod će regularno izvještavati o rezultatima mjerenja u formatu EMEP protokola.
Objekti na stanici Velimlje, osim smještaja mjerne opreme, omogućuju rad osoblja u prigodnoj laboratoriji i smještaj gostujućeg osoblja, koje bi po potrebi boravilo na stanici.