Hidrografija je primijenjena nauke koja se bavi mjerenjima i opisom fizičkih karakteristika okeana, mora, obalnih područja, jezera i rijek , kao i predviđanjem njihovih promjena tokom vremena, prije svega u svrhu sigurnosti plovidbe, ali i kao podrška za sve ostale marinske aktivnosti, uključujući ekenomski razvoj, zaštitu i odbranu, naučna istraživanja, ali i za potrebe zaštite životne sredine.
Pored podrške sigurnoj i efikasnoj plovidbi brodova, hidrografija podupire gotovo sve druge aktivnosti povezane sa morem, uključujući:
eksploataciju resursa (ribarstvo, nafta i gas...)
upravljanje i zaštitu životne sredine
razgraničenje na moru
marinski GIS
rekreativno jedriličarstvo i upravljanje plovilima
odbranu i zaštitu države na moru
poplave izazvane cunamijem i njihovo modeliranje-obalni menadžment
turizam
pomorske nauke
Hidrografski premjer predstavlja mapiranje podmorja i obalnog područja.
Dobijeni podaci premjera omogućavaju kartografu da kartira dio Zemljine površine prikazujući vrijednosti dubina, visina i izolinija, kao i naznačujući sve nepravilnosti iznad i ispod površine mora.
Tokom hidrografskog premjera svi detalji, koji su od koristi pomorcu, moraju biti precizno opisani i pozicionirani jedni u odnosu na druge, a njihova pozicija mora biti precizno referencirana za površinu Zemlje.
Rezultati mjerenja:
3D model morskog dna - DTM
Mogren-Budva Multibeam Sonar Norbit iWBMS
Hidrografska oprema kojom raspolaže Zavod
Jednosnopni ultrazvučni dubinomjer Navisound 215
(instrument za mjerenje dubine)
Multibeam Sonar Norbit iWBMS
(višesnopni dubinomjer za istraživanje morskih dubina)
Bočnoskenirajući sonar Edgetech 4125
(instrument za istraživanje prepreka i definisanje površinske geologije morskog dna)
Sonda za mjerenje brzine zvuka Valeport SVP
(mjeri brzinu prostiranja zvučnog talasa kroz vodenu sredinu)
Evropski forum za smanjenje rizika od katastrofa, održao se u Budvi od 6. do 8. novembra 2024. godine i okupio je predstavnike 55 država Evrope i Centralne Azije, sa preko 700 učesnika.
Direktorica Regionalne kancelarije za Evropu, u okviru Svjetske meteorološke organizacije (SMO) – Kornelia Radics i koordinatorka u okviru kancelarije – Sari Lappi, posjetile su juče ZHMS CG i održale sastanak sa direktoricom i stalnom predstavnicom CG u SMO – Dušicom Brnović i saradnicima iz sektora meteorologije.
Svjetska meteorološka organizacija (SMO) je u period 29-31. oktobra 2024. u Ženevi, organizovala trodnevnu radionicu za Stalne predstavnike (Permanent Representative) zemalja članica.