Prepoznata seizmogena zona Polimlja na istoku Crne Gore, sa kompleksnim seizmotektonskim sklopom relativno rijetko uzrokuje snažne zemljotrese.
Zemljotres jačine 5.0 jedinice Rihterove skale od 04.01.2018. dogodio se okolini Plava, dijelu Polimlja koje do sada nije pokazalo značajniju seizmičnost.
Do kraja marta 2018. registovan je jedan udar ML≥4.0, ukupno 4 udara ML≥3.0, 47 zemljotresa sa ML≥ 2.0, kao i 77 slabijih zemljotresa (M<2.0). Aktivnost se odvijala u više glavnih sekvenci: neposredno nakon glavnog udara 4. januara, sledeća koja je otpočela 10. januara, zatim oko 20-og januara, itd. Dubine registrovanih zemljotresa variraju od 2 - 16 km, zavisno od segmenta rasjeda koji je aktiviran. Dominantana dubina hipocentara je 8-12 km. Tokom vremena lokacija afteršokova migrirala je u pravcu jug-jugoistok. Generalno, naknadni udari locirani zapadno u odnosu na glavni udar imaju uočljivu tendenciju smanjenja dubine žarišta.
Najjači afteršok ML=4.1 od 11. februara ima lokaciju vrlo blisku lokaciji glavnog udara. Kasnija sekvenca slabijih zemjotresa registrovana je tokom 21. i 22. februara južno od Gusinja.
Prostorna distribucija naknadnih udara zemljotresa registrovanih tokom perioda januar - mart 2018.
Zemljotres od 15. aprila 1979. godine (07h 19min) sa magnitudom 7.0 jedinica Rihterove skale izazvao je katastrofalna razaranja na dužini od preko 100 km. Intenzitetom od IX stepeni Merkalijeve skale zemljotes je pogodio cijelo Crnogorsko primorje. Epicentar zemljotresa se nalazio u Jadranskom moru, između Ulcinja i Bara, na udaljenosti od oko 15 km od obale. U ovom zemljotresu, u Crnoj Gori je 101 osoba izgubila život, dok je u Albaniji bilo još 35 žrtava. Stradali su gradovi: Ulcinj, Bar, Petrovac, Budva, Tivat, Kotor, Risan i Herceg Novi, a razoreno je 250 naselja. Uništen je ogroman dio modernih hotelskih kapaciteta u regionu, oštećena su 53 zdravstvena objekta, 570 objekata socijalne i dječije zaštite, 240 školskih objekata. Posebno su stradali kulturno-istorijski spomenici koncentrisani uglavnom u najugroženijem primorskom pojasu (manastiri, crkve, muzeji, arhivi). Velike štete pretrpjela je saobraćajna putnoj mreži - oštećeno je oko 350 km magistralnih i 200 km regionalnih puteva. Jedna od specifičnih manifestacija oštećenja tla izazvana zemljotresom bile su pojave likvifakcije (tečenja tla), klizišta i odroni.
Do kraja 1979. godine registrovano je 90 jakih naknadnih zemljotresa, sa magnitudom većom ili jednakom 4.0, preko 100 zemljotresa sa magnitudom 3.5 - 4.0, kao i skoro 10.000 slabijih potresa.
Procijenjena šteta je bila gotovo 4.5 puta veća od nacionalnog bruto proizvoda. Direktne materijalne štete su iznosile 4.5 milijarde američkih dolara, što je na današnjem nivou ekvivalentno vrijednosti od preko 16 milijardi dolara
Stari grad Kotor nakon zemljotresa
Šteta na pruzi Bar-Beograd u mjestu Vranjina na Skadarskom jezeru
AAAAAA